Karadeniz Bölgesi fotoğrafları – Black Sea Region Photos

 
 
 

Alacahöyük Fotoğraflar


 
 

Boğazköy Müzesi Fotoğraflar


 

Uzungöl Fotoğraflar


 
 
 
 
 

Safranbolu fotoğraflar


 
 

Kayacık fotoğraflar


 
 

Karadeniz bölgesi fotoğrafları, Karadeniz bölgesinde bulunan yayla, antik şehir, ören yeri, tarihi şehir, milli park ile görülmesi gereken gezilecek yerlerin fotoğraflarından oluşmaktadır. Ayrıca Karadeniz bölgesi fotoğraf çekilecek yerler olarak isimlendirilen bu yerler, fotoğraf severler için eşsiz doğa ve tarihi yer fotoğrafları sunacaktır.

Karadeniz bölgemiz Türkiye’nin en yeşil bölgesidir. Coğrafi olarak bölgeye gelen nemli hava Karadeniz dağları sebebiyle yükseldiğinden soğur ve bölgeye yağmur bırakır. Bundan dolayı da her daim yeşilliğini korumaktadır.

Karadeniz bölgesi fotoğrafı çekmek istediğinizde size en çok yardımı olan genelde hemen hemen havanın bulutlu olmasıdır. Genelde manzara fotoğrafçılarının problemleri gökyüzünün bulutsuz olmasıdır. Çünkü bu durum fotoğrafın bir kısmının boşluk olmasına sebep vermektedir. Hatta internette manzara fotoğraflarına bulut koyma programları bile mevcuttur. Karadeniz bölgesinde çekeceğiniz fotoğraflarda ise bu tür bir problemle karşılaşmanız diğer bölgelere göre çok düşüktür.

Ayrıca sonbaharda sarının tüm tonlarını barındıran Karadeniz’de, genelde yeşilin her tonunu her mevsim yaşamak ve fotoğraflamak mümkündür.

Karadeniz Fotoğrafları Sis ve Yeşil İçiçe

Genelde sabahtan öğle saatlerine kadar Karadeniz bölgesi yüksek kesimleri sislidir. Buna verilebilecek en güzel örnek Pokut yaylası fotoğraflarıdır. Her ne kadar yaylaya çıkmak zor olsa da size bir görsel şölen yaşatacaktır.

Ayder yaylası manzarası sislerin arasında heybetli dağlar, Ayder Yaylası fotoğrafları - monumental mountains between the fog, Ayder Plateau photos

Ayder yaylası manzarası sislerin arasında heybetli dağlar, Ayder Yaylası fotoğrafları – monumental mountains between the fog, Ayder Plateau photos

Yağmurun da sıklıkla karşısınıza çıktığı Karadeniz ile ilgili bir sözü burada paylaşalım: ‘Karadeniz’de haftanın 2 günü yağmur yağar, biri 3 gün sürer, diğeri 4 gün’. Karadeniz bölgesi fotoğrafları çekmek isterseniz, yağmuru kesinlikle göz ardı etmemelisiniz. Bunun için çeşitli yardımcı araç, gereç ve yağmurluk almalısınız yanınıza. Sis ve yeşilin iç içe olduğu Karadeniz bölgesi fotoğrafı çekmek her ne kadar sizi doğa ile başbaşa bıraksa da yağmur sizi asla yalnız bırakmaz.

Karadeniz’de Fotoğraf Çekilecek Yerler

Karadeniz bölgesi şehirlerinden olan Çorum’un Boğazkale ilçesine bağlı olan Yazılıkaya ve Hattuşa fiziki olarak İç Anadolu bölgesinde bağlıdır. Ancak idari haritada buralar İç Anadolu bölgesi içerisindedir. Bundan dolayı özellikle Hitit medeniyetini anlamak için Hattuşa fotoğrafları, Yazılıkaya fotoğrafları ve Alacahöyük fotoğrafları görsel anlamda kaynak olacaktır.

Karadeniz bölgesi fotoğrafı çekmek için belirleyeceğiniz konsept ne olursa olsun kadrajınıza genelde yeşillik, sis ve tarihi evler çıkacaktır. Özellikle yaylalarda. Bu anlamda Pokut Yaylası biçilmiş kaftandır. Ayrıca Ayder yaylası ve yaylanın çevresi de fotoğrafı çekilecek yerlerden biridir. Zaten yakın zamanda kentsel dönüşümden dolayı çektiniz çektiniz:) Yoksa bir daha bu güzellikleri çekeceğinizi pek sanmam.

Pokut yaylası fotoğrafları - Pokut plateau photos

Pokut yaylası fotoğrafları – Pokut plateau photos

Sümela Manastırı, Zigana geçidi de oldukça yüksek yerlerde bulunmaktadır. Karadeniz manzara fotoğrafları için size güzel kadrajlar bırakacaktır.

Karadeniz bölgesi ile ilgili fotoğrafların çekilebileceği yerlerin başında Sinop Kapalı Cezaevi, Safranbolu gelmektedir. Tarihi ve bozulmamış doku her iki yerde de gayet muhafaza edilmiş bir durumdadır. Amasya ise Kral Kaya mezarları ve Yeşilırmak kıyısındaki eski mimarisiyle fotoğrafı çekilecek tarihi şehirlerden biridir.

Yeşilırmak kenarında tarihi Amasya evleri - Historical Amasya houses along Yesilirmak river

Yeşilırmak kenarında tarihi Amasya evleri – Historical Amasya houses along Yesilirmak river

Yollardan olarak Karadeniz fotoğrafları çekmek için gitmiş olduğumuz yerler bu kadar olsa da fırsat oldukça diğer tarihi yerlere de gideceğimizi biliyoruz. Dikkat ederseniz Trabzon’da bulunan Uzungöl fotoğrafları ve çevresini saymadık bile. Çünkü ne yazık ki Uzungöl’de artık doğal bir doku bulmak çok zor.

Karadeniz bölgesi güzergah ve rota fotoğrafları için bu sayfamıza bakabilirsiniz.

Karadeniz Bölgesi Fotoğrafları Haricindeki Diğer Bölge Fotoğrafları

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Fotoğrafları

Güneydoğu bölgesi fotoğrafları için tıklayınız

 
 
 
 
 

Ayrıca İlgili Linkler:

Karadeniz bölgesi hava durumu