Karadeniz Bölgesi Fotoğrafları; Turistik Yer, Tarihi Şehir Fotoğrafları

Karadeniz bölgesi fotoğrafları, Karadeniz bölgesi gezilecek yayla, antik şehir, tarihi kent, milli park, yayla ve ören yerleri fotoğrafları içeriğinden oluşmaktadır. Ayrıca Karadeniz bölgesi fotoğraf çekilecek yerler olarak isimlendirilen bu yerler fotoğraf severler için eşsiz doğa ve tarihi yer fotoğrafları sunacaktır. Karadeniz bölgesi Türkiye’nin en yeşil bölgesidir. Coğrafi olarak bölgeye gelen nemli hava Karadeniz dağları sebebi ile yükseldiğinden soğur ve bölgeye yağmur bırakır. Bundan dolayı da her daim yeşilliğini korumaktadır.Karadeniz bölgesi fotoğrafı çekmek istediğinizde size en çok yardımı olan genelde hemen hemen havanın bulutlu olmasıdır. Genelde manzara fotoğrafçılarının problemleri gökyüzünün bulutsuz olmasıdır. Çünkü bu durum fotoğrafın bir kısmının boşluk olmasına sebep vermektedir. Hatta internette manzara fotoğraflarına bulut koyma programları bile mevcuttur. Karadeniz bölgesinde çekeceğiniz fotoğraflarda ise bu tür bir problemle karşılaşmanız diğer bölgelere göre çok düşüktür. Ayrıca sonbaharda sarının tüm tonlarını barındıran Karadeniz’de, genelde yeşilin her tonunu her mevsim yaşamak ve fotoğraflamak mümkündür.
Pokut yaylası sis fotoğrafları - Pokut plateau photos

Pokut yaylası sis fotoğrafları – Pokut plateau photos

Karadeniz Bölgesi Fotoğrafları

Karadeniz Bölgesi Fotoğrafları Sis ve Yeşil İç İçe: Fotoğraf Çekilecek Yerler

Yağmurun da sıklıkla karşınıza çıktığı Karadeniz ile ilgili bir sözü burada paylaşalım: ‘Karadeniz’de haftanın 2 günü yağmur yağar, biri 3 gün sürer, diğeri 4 gün’. Karadeniz bölgesi fotoğrafları çekmek isterseniz, yağmuru kesinlikle göz ardı etmemelisiniz. Bunun için çeşitli yardımcı araç, gereç ve yağmurluk almalısınız yanınıza. Sis ve yeşilin iç içe olduğu Karadeniz bölgesi fotoğrafı çekmek her ne kadar sizi doğa ile baş başa bıraksa da yağmur sizi asla yalnız bırakmaz.

Ayder yaylası Kavran deresi Kaçkar Dağlarının başlangıcı, Ayder Yaylası fotoğrafları - Ayder Plateau photos

Ayder yaylası Kavran deresi Kaçkar Dağlarının başlangıcı, Ayder Yaylası fotoğrafları – Ayder Plateau photos

Ballıca Mağarası Fotoğrafları

Türkiye’nin büyük ve önemli mağaralarından olan Ballıca mağarası üç milyon yıldır oluşmaktadır. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde olan mağaranın sarkıt ve dikitleri nefes kesicidir. Ballıca mağarası fotoğrafları için ilgili sayfamıza göz atabilirsiniz.

Pokut Fotoğrafları

Genelde sabahtan öğle saatlerine kadar Karadeniz bölgesi yüksek kesimleri sislidir. Buna verilebilecek en güzel örnek Pokut yaylası fotoğraflarıdır. Her ne kadar yaylaya çıkmak zor olsa da size bir görsel şölen yaşatacaktır. Pokut Yaylası, Karadeniz bölgesinin en güzel manzarası olan yaylalarından biridir. 250 yıllık tarihi yayla evleri görülmeye değerdir.

Yazılıkaya Fotoğrafları

Hitit Medeniyeti veya Uygarlığı’nın dini alanı olan Yazılıkaya’da Hitit tanrıları ve Hitit kralları kabartmaları bulunmaktadır. Açık hava müzesi şeklinde olan Yazılıkaya geniş bir alanda bulunmaktadır. Yazılıkaya fotoğrafları için ilgili fotoğraflar sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Hattuşa Fotoğrafları

Hattuşaş veya Hattuşa Anadolu medeniyetleri arasında olan Hitit Medeniyeti’nin başkenti olmakla birlikte Çorum şehrinde bulunmaktadır. Hattuşaş’ın olduğu bölge idari olarak Karadeniz’e ve Çorum’a bağlı olsa da fiziki olarak İç Anadolu’da bulunmaktadır. Hitit Uygarlığı başkenti olan Hattuşaş ile ilgili fotoğraflar sayfasını ziyaret için Hattuşaş fotoğrafları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Boğazköy Müzesi Fotoğrafları

Boğazköy müzesi, yeni ismi Boğazkale olan Boğazköy ilçesinde bulunmaktadır. Hititlerin başkenti olan Hattuşaş antik kenti girişinde olan Boğazköy Müzesi, özellikle Hitit tarihi eserlerini barındırmakta ve sergilemektedir. Müze aynı zamanda Yazılıkaya Açık Hava Müzesi’ne de yakındır ve ilçenin girişindedir. Boğazköy Müzesi eserleri ile ilgili fotoğraflar için Boğazköy Müzesi fotoğrafları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Alacahöyük Kral Mezarları Fotoğrafları

Hattuşa ve Yazılıkaya’ya 20 dakika mesafedeki Alacahöyük, Türkiye’nin önemli höyükleri arasında bulunmaktadır. Hititlerin bölgeye hâkimiyeti nedeniyle höyükten birçok eser çıkartılmıştır. Bu eserler aynı zamanda Alacahöyük arazisi içinde olan Alacahöyük Müzesi eserleri arasında sergilenmektedir. Kral mezarlarının da bulunduğu Alacahöyük ve Alacahöyük ile ilgili fotoğraflar için Alacahöyük fotoğrafları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ayder Fotoğrafları

Karadeniz Bölgesi yaylaları ve Rize gezilecek yerleri arasında olan en çok bilinen yaylalardan olan Ayder Yaylası, ‘Dünya’da Korunması Gereken 100 Yer’ arasında yer almaktadır. Eşsiz manzarası, yeşilin her tonu ve bol oksijen sağlayan ağaçları ile Ayder Yaylası, Türkiye’de görülmesi gereken yerlerden biridir. Ancak ne yazık ki son yıllarda eski özelliğini biz insanlar tarafından yitirmeye başlamıştır. Ayder yaylası fotoğrafları için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Sümela Fotoğrafları

1000 yıldan fazla tarihi ile ve duvarlarındaki freskler, freskolar ve duvar resimleri ile ziyaretçilerini büyüleyen Sümela Manastırı fotoğrafları için fotoğraf sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Zigana Fotoğrafları

Türkiye’nin ve Doğu Karadeniz’in önemli ve tehlikeli geçidi olan Zigana geçidi ve Zigana Tüneli manzarası ve yolu ile kendisine hayran bırakmaktadır. Zigana fotoğrafları için ilgili fotoğraflar sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Sinop Cezaevi Fotoğrafları

Sinop Kalesi içinde yer alan ve günümüze kadar birçok filmde dekor oluşturmuş, bir çok ünlü insanı içinde yatırmış olan Sinop Tarihi Cezaevi, Anadolu’nun Alcatraz’ı olarak bilinmektedir. Günümüzde müzeye dönüştürülmüştür. Tarihi Sinop Cezaevi hakkında fotoğraflar için Sinop Cezaevi fotoğrafları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Safranbolu Fotoğrafları

Safranbolu 1994 yılında beri UNESCO Dünya Mirası Listesi içinde bulunan geleneksel evleri ve dokusuyla tarihe meydan okuyan Karabük ilçesidir. Karadeniz görülmesi gerekli yerler arasında olan tarihi Osmanlı köyü adeta yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği yerlerden biridir. Safranbolu fotoğrafları için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Amasya ve Kaya Kral Mezarları Fotoğrafları

Cumhuriyetimizin kuruluşunda da önemli bir yere sahip olan Amasya, Ferhat ile Şirin efsanesine mâl olmuş Roma su kanalları ile Yalıboyu tarihi evleri ile kesinlikle görülmesi gerekli tarihi şehirlerimizdendir. Amasya fotoğrafları albümü içinde bu yapılarla birlikte Amasya kalesi ve kral kaya mezarları fotoğrafları da bulunmaktadır.

Uzungöl Fotoğrafları

Çevresine duvar örüldükten ve imar affı çıkartıldıktan sonra özelliğini kaybeden ve adeta yıkım yaşayan Uzungöl ve çevresi fotoğrafları için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca İlgili Linkler:

Karadeniz bölgesi gezilecek önemli yerler
Karadeniz güzergahı
Karadeniz güzergahı fotoğrafları
Marmara Bölgesi Fotoğrafları
Ege Bölgesi Fotoğrafları
İç Anadolu Bölgesi Fotoğrafları
Doğu Anadolu Bölgesi Fotoğrafları
Güneydoğu Anadolu Bölgesi Fotoğrafları
Akdeniz Bölgesi Fotoğrafları
Türkiye antik kentler, tarihi şehirler, müzeler
Karadeniz hava durumu