İstanbul Tarihi Yerleri, Gezilecek Yerleri, Yapıları ve Müzeleri

İstanbul tarihi yerleri ve müzeleri, gezilecek yerleri, anıtsal mimari yapıları ve bu yapıların tarihçeleri o kadar geniş bir alana yayılmıştır ki, bu zamana kadar İstanbul için yazılan yazılar hiçbirini bir araya getirememiştir. Sadece İstanbul’un tarihi bile cilt cilt bir araya getirilse muhtemelen ansiklopediler dolduracaktır. Örneğin bu tarihi kadim kent üzerine yazılmış şiirler diye bir arama yapacak olursanız keza aynıdır. Çünkü İstanbul, barındırdığı kültürel değerleri, yapıları ve bunların oluşumunu sağlayan tarihçesi ile dünyada eşsiz bir konumdadır.

Dünyada imparatorluklara başkentlik eden, tarihi çok eskiye giden ve sadece yapıldığı dönemlerde değil günümüzde de anıtsal yapıları ile öne çıkan iki kent vardır. Bu iki kent zaman zaman farklı milletler ve medeniyetler tarafından ele geçirilmiş olsa da yaşantısı boyunca sadece bulunduğu bölgeye değil, bulunduğu kıtaya ve döneme de damgasını vurmuş, adını dünya tarihine yazdırmıştır. Ve her ne kadar zaman zaman yolları dünya tarihi labirentlerinde kesişmiş olsa da aslında birbirlerinden çok farklıdır.

Bu kentlerden birinin tarihi 3000 yıl kadar geriye gitmiş olsa da, diğer kent olan İstanbul’un tarihi çok daha eskilere gitmektedir. İnsanın atası olan Homo Erectus ve Homo Sapiens’lerin dünya sahnesine çıktığı binlerce yıl önce Avrupa’ya yayıldığı geçitlerden biridir İstanbul’un çevresi ve boğazı. Bu önemli göç olaylarına tanıklık etmiş olan Yarımburgaz Mağarası ise anca son iki yüzyılda keşfedilmiş ve araştırılmıştır. Şimdilerde ise yok olmaya yüz tutmuş harap bir şekilde atalarını konuk etmiş biz insanoğlundan biraz daha saygı, biraz daha merhamet beklemektedir. Yukarıda ismi geçen diğer kent mi? 3 Kıtayı yüzyıllarca dize getirmiş olan Roma İmparatorluğu’nun başkenti Roma’dır.

İstanbul tarihi yerleri, Süleymaniye Camii'nden boğaz manzarası

İstanbul tarihi yerleri, Süleymaniye Camii’nden boğaz manzarası

İstanbul Gezilecek Tarihi Yerleri ve Müzeler Topluluğunun Önemi

Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist ağırlayan kadim kent, diğer birçok tarihi kentler gibi şanssızdır da aynı zamanda. Artan nüfus, İstanbul habitatını gittikçe sıkıştırmış, İstanbul yeşil alanlarını ister istemez talan etmiş ve her yıl biraz daha yeni alanlara ihtiyaç duydukça hem kentin tarihi dokusuna hem de doğal dokusuna zarar vermiştir. Tarihin seyri içinde önceleri geçiş noktası olarak kullanılan ve İstanbul’un da içinde olduğu bölge, sonraları imparatorların, savaş meydanlarının, yıkımların, yeniden yapılanmanın tam da göbeği olmuştur. Hemen hemen birçoğumuz veya tarihe meraklı olanlarımız İstanbul tarihçesi ile ilgili olan bilgileri az veya çok biliriz. Örneğin ‘Osmanlı döneminde İstanbul’ dersek aklımıza popüler olarak Fatih Sultan Mehmet gelir. Peki ya ‘Osmanlı dönemi mimari yapısı’ dersek aklımıza ne gelir? Büyük çoğunluğumuz ‘Topkapı Sarayı’ derken, bir kısmımız ise tereddütsüz ‘aslında Mimar Sinan…’ diyecektir. Ve hatta birçoğumuz İstanbul’un tarihini Bizans veya Osmanlı ile başlatacak ve gerisini getiremeyecektir. İşte bundan dolayı, İstanbul tarihçesini çok daha kolay ve akıcı şekilde anlatmak için beş bölüme ayırdık. Bunlar; 1. Tarihöncesi Dönemde İstanbul tarihi 2. Byzantion ve Helen Dönemlerinde İstanbul tarihi 3. Doğu Roma İmparatorluğu ve Byzantium Dönemi İstanbul tarihi 4. Bizans Dönemlerinde İstanbul tarihi 5. Osmanlı Döneminde İstanbul’un tarihi 6. Cumhuriyet Döneminde İstanbul konu başlıklarını içermektedir. (İlgili yazılar eklendikçe buradan paylaşılacaktır.) Her dönem kendi zamanları arasında önemli olayları, kralları, imparatorları, sultanları anlatmakta ve yine dönemin önemli mimari gelişimleri ve yapıları incelemektedir. Kültürden yaşantıya, kullanılan eşyalardan bunların sebeplerine kadar her konu başlığı araştırılmış ve kaynakları ile sunulmuştur. Binlerce yıldır çeşitli savaşlara ve salgınlara, yangınlara ve ihanetlere karşı ayakta durmaya çalışan bu kadim kent, binlerce yıllık geçmişini son yıllarda kaybetmektedir. Her ne kadar medeniyetler görmüş ve geçirmiş olsa da bu tarihi kentin en azından kavramı veya benliği bir şekilde gelecek kuşaklara aktarılmalıdır.
Yerebatan sarnıcı yürüme platformu - Yerebatan (Basilica) Cistern walking path

İstanbul tarihi yerleri Yerebatan sarnıcı yürüme platformu – Yerebatan (Basilica) Cistern walking path

İstanbul Gezilecek Tarihi Yerleri