Akdeniz Bölgesi Gezilecek Yerler, Antik Kentler ve Müzeler

Akdeniz Bölgesi (The Mediterranean Region)

Akdeniz bölgesi, Türkiye’nin güneyinde bulunan Akdeniz’e boylu boyunca sahili olan bölgemizdir. Akdeniz bölgesi görülmesi gereken gezilecek yerler olarak derlediğimiz gezi yazısında ayrıca bölgedeki tarihi yerler, antik şehirler ve ören yerleri hakkındaki bilgileri de bulabilirsiniz. Bunun yanında bölgenin medeniyetleri, uygarlıkları ve beylikleri ile ilgili bilgiler de yine gezi notlarımızda bulunmaktadır. Çünkü günümüzde gördüğümüz yapılar bu uygarlıklar veya medeniyetlerden gelmektedir.

Letoon antik kenti tiyatro geçidi - the Mediterranean region Letoon ancient city passage to the theatre

Letoon antik kenti tiyatro geçidi – the Mediterranean region Letoon ancient city passage to the theatre

Akdeniz bölgesi yaz mevsiminde yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olduğundan dolayı, bu mevsimde nüfus artmaktadır. Genellikle sahili ve koyları için tercih ettiğimiz bu bölgenin kumsalları, koyları günden güne kirlenmektedir. Ancak tarih ve kültür meraklıları haricinde pek de kimsenin uğramadığı antik ve tarihi şehirler, tarihi yerler burada biz ziyaretçilerini beklemektedir.

Öncelikle Akdeniz içinde yer alan kültür çeşitliliğine bakmak açısından tarihsel süreç içerisinde burada kurulan veya etkisi altına alan uygarlıklar ve beyliklere göz atmak gerekmektedir.

Akdeniz Bölgesi Gezilecek Yerler

Öncelikle müzelere ağırlık verecek olursak Akdeniz bölgesindeki en önemli müzeler aşağıdadır.

Antalya Arkeoloji Müzesi

Akdeniz Bölgesi içinde gidilecek müze ve ören yerleri listesi yapmak istemiş olsak, kuşkusuz ilk sırayı Antalya müzesi veya Antalya Arkeoloji Müzesi alacaktır.

Henüz Akdeniz bölgesi güzergah sayfasını yapmamış olsak da bu konuda çalışmalarımız sürmektedir.

Antalya Arkeoloji Müzesi eserleri Herakles Lahdi İ.S. 2.yy, Perge - Antalya Archaeological Museum (Hercules) Heracles sarcophagus A.D. 2.Century

Antalya Arkeoloji Müzesi eserleri Herakles Lahdi İ.S. 2.yy, Perge – Antalya Archaeological Museum (Hercules) Heracles sarcophagus A.D. 2.Century

Xanthos Antik Kenti veya Ksantos

Bu konuda ilk olarak bir dönem Likya birliğine başkentlik yapmış olan Xanthos antik kenti sayfasını sizler için derledik ve meraklılarına yayımladık.

Xanthos antik kenti fotoğrafları Likya Lahdi - Lycian Sarcophagus, Xanthos photos

Xanthos antik kenti fotoğrafları Likya Lahdi – Lycian Sarcophagus, Xanthos photos

Letoon Antik Kenti

Xanthos antik kenti ile birlikte UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Letoon antik kenti sayfasına da buradan ulaşabilirsiniz.

Letoon antik kenti fotoğrafları Muğla - the Mediterranean region Letoon ancient city photos

Letoon antik kenti fotoğrafları Muğla – the Mediterranean region Letoon ancient city photos

Salda Gölü

Son yıllarda keşfedildiğinden itibaren hızla kirletilen ve son günlerde millet parkının yapılacağı söylenen Salda Gölü sayfamızda merak ettiklerini bulabilirsiniz.

Burdur gezilecek yerler Salda gölü plajı - Turkey the Mediterranean region Salda Lake beach photos

Burdur gezilecek yerler Salda gölü plajı – Turkey the Mediterranean region Salda Lake beach photos

İnsuyu Mağarası

Ülkemizde ve dünyada da mağaracılık açısından önemli bir yere sahip olan İnsuyu mağarası sayfamız da meraklılarını beklemektedir.

İnsuyu mağarası fotoğrafları sarkıtlar ve dikitler - Turkey Burdur Insuyu cave stalagmites and stalactites photos

İnsuyu mağarası fotoğrafları sarkıtlar ve dikitler – Turkey Burdur Insuyu cave stalagmites and stalactites photos

Sagalassos Antik Kenti

Akdeniz tarihi hakkında önemli bir yere sahip olan Sagalassos antik kenti hakkındaki bilgiler için ilgili sayfaya gidebilirsiniz. Bildiğiniz gibi dünyaca ünlü Antoninler çeşmesi buradadır ve bu antik çeşme her yıl binlerce turist çekmektedir.

Akdeniz bölgesi Sagalassos antik kenti Antoninler çeşmesi ve Coronis heykeli - Sagalassos ancient city Statue of Coronis and Antonine nymphaeum

Akdeniz bölgesi Sagalassos antik kenti Antoninler çeşmesi ve Coronis heykeli – Sagalassos ancient city Statue of Coronis and Antonine nymphaeum

Perge Antik Kenti

Perge antik kenti Akdeniz bölgesinin en büyük ve eski antik kentidir. Ege bölgesinin antik kentleri arasındaki Efes antik kenti ne kadar büyük ve önemliyse, Perge antik kenti de Akdeniz için o kadar önemlidir. Perge antik kenti tarihi eserleri, tarihçesi ve mimarisi için ilgili sayfamıza göz atabilirsiniz.

Antalya Perge antik kenti agorası - Agora of Perge ancient city

Antalya Perge antik kenti agorası – Agora of Perge ancient city

Akdeniz bölgesinde bulunan yerlerin fotoğrafları için buraya gidebilirsiniz.

Akdeniz Bölgesi Medeniyetleri

Akdeniz bir iç deniz olmakla birlikte etrafında birçok medeniyet kurulmuştur. Ancak ülkemizin Akdeniz’e sahili olan bu bölgesi de uygarlıkların beşiği olarak nitelendirilebilir.

Xanthos fotoğrafları Antik tiyatro ve Likya lahdi - photos of Xanthos ancient city Theatre and Lycian Sarcophagus

Xanthos fotoğrafları Antik tiyatro ve Likya lahdi – photos of Xanthos ancient city Theatre and Lycian Sarcophagus

Bununla birlikte ülkemizin güneyindeki bu bölge, gerek batısındaki Ege bölgesi, gerekse doğusundaki Güneydoğu Anadolu bölgesindeki medeniyetlerden etkilenmiştir.

Hititler veya Hitit uygarlığı Akdeniz bölgesinin doğusu ve ortasına kadar ilerlemiştir. Her ne kadar M.Ö. 1200 yıllarında batıdan gelen deniz kavimlerince yıkılmış olsa da M.Ö. 700 yıllarına kadar varlıklarını sürdürmüşlerdir.

İyon Uygarlığı da denilen İyonlar her ne kadar Ege bölgesinde M.Ö. 1200’lü yıllarda kurulmuş olsa da Akdeniz bölgesindeki Xanthos, Letoon gibi kentler de bu uygarlığın ileri derecede gelişmiş kentleridir.

Lidyalılar M.Ö. 687 – M.Ö. 546 yılları arasında Ege bölgesine ve Akdeniz bölgesinin batısı başta olmak üzere çoğuna hakim olmuştur. Lidyalıların diğer Anadolu uygarlıklarından farklı bir özelliği de ordusunun paralı askerlerden oluşmasıdır.

M.Ö. 546 ile 545 yıllarında Pers imparatorluğu zengin Lidyalıları yapılan savaşta mağlup etmiş ve bölge Pers imparatorluğuna geçmiştir.

Sasaniler de denilen İkinci Pers imparatorluğu bölgeye akınlar düzenlemiş olsa da bir başarı elde edememiştir.

Tüm bunlarla birlikte sırasıyla Roma imparatorluğu, Bizans imparatorluğu ve Osmanlı imparatorluğu bölgeye hakim olmuştur.

Akdeniz Bölgesi Beylikleri

Akdeniz bölgesinde 1. Beylikler döneminde bölgenin hakimi Anadolu Selçukluları da denilen Anadolu Selçuklu Devletidir. Büyük Selçuklu Devleti de bölgeye hakim olmuştur.

İkinci Beylikler döneminde ise bölgenin batısında Hamidoğulları (Hamitoğulları), ortasında Karamanoğulları, doğusunda ise Ramazanoğulları kurulmuştur.

Tekeoğulları ise Teke yarımadasında Hamidoğulları beyliğinin bir kolu olarak sonradan faaliyet göstermiştir. Hamidoğlu Dündar Bey, Antalya’yı fethettikten sonra bu bölgenin idaresini Yunus beye bırakmasıyla Tekeoğulları kurulmuştur.

 

Türkiye’deki Diğer Bölgeler ve Yurtdışı

 
 
 
 
 

Ayrıca İlgili Linkler:

Akdeniz bölgesi hava durumu