Akdeniz Bölgesi

Akdeniz bölgesi, Türkiye’nin güneyinde bulunan Akdeniz’e boylu boyunca sahili olan bölgemizdir. Akdeniz bölgesi görülmesi gereken gezilecek yerler olarak derlediğimiz gezi yazısında ayrıca Akdeniz bölgesi tarihi yerler, antik şehirler ve ören yerleri hakkındaki bilgileri de bulabilirsiniz. Bunun yanında Akdeniz bölgesi medeniyetleri, uygarlıkları ve beylikleri ile ilgili bilgiler de yine Akdeniz bölgesi gezi notlarımızda bulunmaktadır.

Akdeniz bölgesi yaz mevsiminde yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olduğundan dolayı, bu mevsimde nüfus artmaktadır. Genellikle sahili ve koyları için tercih ettiğimiz bu bölgenin kumsalları, koyları günden güne kirlenmektedir. Ancak tarih ve kültür meraklıları haricinde pek de kimsenin uğramadığı antik ve tarihi şehirler, tarihi yerler Akdeniz bölgesi içinde biz ziyaretçilerini beklemektedir.

Öncelikle Akdeniz bölgesi içinde yer alan kültür çeşitliliğine bakmak açısından tarihsel süreç içerisinde burada kurulan veya etkisi altına alan uygarlıklar ve beyliklere göz atmak gerekmektedir.

Akdeniz Bölgesi Medeniyetleri

Akdeniz bir iç deniz olmakla birlikte etrafında bir çok medeniyet kurulmuştur. Ancak ülkemizin Akdeniz’e sahili olan Akdeniz bölgesi de uygarlıkların beşiği olarak nitelendirilebilir.

Bununla birlikte, Akdeniz bölgesi gerek batısındaki Ege bölgesi, gerekse doğusundaki Güneydoğu Anadolu bölgesindeki medeniyetlerden etkilenmiştir.

Hititler veya Hitit uygarlığı Akdeniz bölgesinin doğusu ve ortasına kadar ilerlemiştir. Her ne kadar M.Ö. 1200 yıllarında batıdan gelen deniz kavimlerince yıkılmış olsa da M.Ö. 700 yıllarına kadar varlıklarını sürdürmüşlerdir.

İyon Uygarlığı da denilen İyonlar her ne kadar Ege bölgesinde M.Ö. 1200’lü yıllarda kurulmuş olsa da Akdeniz bölgesindeki Xanthos, Letoon gibi kentler de bu uygarlığın ileri derecede gelişmiş kentleridir.

Lidyalılar M.Ö. 687 – M.Ö. 546 yılları arasında Ege bölgesine ve Akdeniz bölgesinin batısı başta olmak üzere çoğuna hakim olmuştur. Lidyalıların diğer Anadolu uygarlıklarından farklı bir özelliği de ordusunun paralı askerlerden oluşmasıdır.

M.Ö. 546 ile 545 yıllarında Pers imparatorluğu zengin Lidyalıları yapılan savaşta mağlup etmiş ve bölge Pers imparatorluğuna geçmiştir.

Sasaniler de denilen İkinci Pers imparatorluğu bölgeye akınlar düzenlemiş olsa da bir başarı elde edememiştir.

Tüm bunlarla birlikte sırasıyla Roma imparatorluğu, Bizans imparatorluğu ve Osmanlı imparatorluğu bölgeye hakim olmuştur.

Akdeniz Bölgesi Beylikleri

Akdeniz bölgesinde 1. Beylikler döneminde bölgenin hakimi Anadolu Selçukluları da denilen Anadolu Selçuklu Devletidir. Büyük Selçuklu Devleti de bölgeye hakim olmuştur.

İkinci Beylikler döneminde ise bölgenin batısında Hamidoğulları (Hamitoğulları), ortasında Karamanoğulları, doğusunda ise Ramazanoğulları kurulmuştur.

Tekeoğulları ise Teke yarımadasında Hamidoğulları beyliğinin bir kolu olarak sonradan faaliyet göstermiştir. Hamidoğlu Dündar Bey, Antalya’yı fethettikten sonra bu bölgenin idaresini Yunus beye bırakmasıyla Tekeoğulları kurulmuştur.

Akdeniz Bölgesi Müze ve Örenyerleri

Akdeniz Bölgesi içinde gidilecek müze ve ören yerleri listesi yapmak istemiş olsak, kuşkusuz ilk sırayı Antalya müzesi veya Antalya Arkeoloji Müzesi alacaktır.

Bundan sonra sırasıyla, Xanthos antik kenti, Perge antik kenti, Letoon antik kenti, Hatay Arkeoloji Müzesi, Alanya Kalesi, Aspendos Örenyeri, Aziz Nikolaos Anıt Müzesi, Cennet – Cehennem mağarası, Myra Örenyeri, Olympos Örenyeri, Patara Örenyeri,  Phalisas Örenyeri, Side antik tiyatrosu, Side Müzesi, Aziz Pierre Anıt Müzesi yer alır.

Akdeniz Bölgesi Gezilecek Yerler

Henüz Akdeniz bölgesi güzergah sayfasını yapmamış olsak da bu konuda çalışmalarımız sürmektedir.

Bu konuda ilk olarak bir dönem Likya birliğine başkentlik yapmış olan Xanthos antik kenti sayfasını sizler için derledik ve meraklılarına yayımladık.

Xanthos antik kenti ile birlikte UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne Letoon antik kenti sayfasına da buradan ulaşabilirsiniz.

Fakat sayfalarımızı yaptıkça Antalya Müzesi veya Antalya Arkeoloji Müzesi, Perge antik kenti, Sagalassos antik kenti, İnsuyu mağarası, Salda Gölü sayfalarımız sizlerle olacaktır.

error: fotoğrafları izinsiz kullanmak yasaktır!