Marmara Bölgesi Gezilecek Yerler, Antik Kentler ve Müzeler

Marmara Bölgesi Antik Kentler, Tarihi Şehirler ve Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi

Marmara bölgesi özellikle geçiş noktası olması açısından tarihte çok önemli bir yere sahip olsa da Türkiye Cumhuriyeti tarihinde de çok önemli bir konuma sahiptir. Özellikle 1. Dünya Savaşının en önemli ve kırılgan cephesidir.

Gelibolu fotoğrafları Bigalı Köyü Atatürk evi (restore edilmeden önce) - Gallipoli photos Ataturk's home in Bigalı village (before restoration)

Gelibolu fotoğrafları Bigalı Köyü Atatürk evi (restore edilmeden önce) – Gallipoli photos Ataturk’s home in Bigalı village (before restoration)

Marmara Bölgesi Gezilecek Yerler

Marmara bölgesi içinde yapılacak güzergahlar için öncelikle güzergah sayfamıza bakabilirsiniz.

Kapıdağ Yarımadası, Antik ve Tarihi Yerleri

Kapıdağ yarımadası içinde barındırdığı antik ve tarihi yerleşimleri ile adından ülkemizde sıkça söz ettirmektedir. Ancak Marmara bölgesinde yaşayanlar bile genelde pek ziyaret etmemektedirler. Ayrıca doğal güzellikleri henüz pek keşfedilmemiş bir yarımadamızdır. Kyzikos antik kenti ve Kirazlı manastırı gezginleri beklemektedir.

Kirazlı manastırı fotoğrafları Kapıdağ yarımadası - Kirazlı monastery Kapidag peninsula Bandirma Turkey

Kirazlı manastırı fotoğrafları Kapıdağ yarımadası – Kirazlı monastery Kapidag peninsula Bandirma Turkey

Gelibolu

Bu anlamda Gelibolu Tarihi Yarımadası tarihi anlamda ülkemiz için çok büyük önem arzetmektedir ve kesinlikle gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Şehitler abidesi Gelibolu fotoğrafları - Canakkale Martyrs' Memorial Gallipoli photos

Şehitler abidesi Gelibolu fotoğrafları – Canakkale Martyrs’ Memorial Gallipoli photos

Seddülbahir

Seddülbahir, Gelibolu içinde sessiz ve sakin bir köy konumuyla Gelibolu’nun en güneyinde bulunmaktadır. Ayrıca burası Gelibolu’daki ilk şehitlerin toprağa düştüğü yerdir.

Seddülbahir fotoğrafları Mehmetçik feneri - Mehmetcik lighthouse, Gallipoli Sedd el Bahr photos

Seddülbahir fotoğrafları Mehmetçik feneri – Mehmetcik lighthouse, Gallipoli Sedd el Bahr photos

Parion Antik Kenti

Parion antik kenti, stratejik konumu ve önemiyle son yıllarda Marmara bölgesinin önemli antik kentleri arasına girmeyi başarmıştır.

Parion antik kenti fotoğrafları Kemer Biga, Odeion - Odeon, Turkey Marmara region Parion ancient city

Parion antik kenti fotoğrafları Kemer Biga, Odeion – Odeon, Turkey Marmara region Parion ancient city

Troya Antik Kenti

Troya antik kenti, yüzyıllardan beri kaşiflerin, arkeologların, araştırmacıların aradığı, filmlere konu olmuş savaşlar geçirmiş en önemli antik kentlerimizdendir.

Troya antik kenti fotoğrafları Odeion - Odeion, Troy ancient city photos

Troya antik kenti fotoğrafları Odeion – Odeion, Troy ancient city photos

Ayasofya Müzesi

Marmara bölgesi çok önemli müzelere de ev sahipliği yapmaktadır. Ayasofya Müzesi, bu müzelerin başında gelmektedir.

Ayasofya vaftizhanesinden - from Hagia Sophia baphistery

Ayasofya vaftizhanesinden – from Hagia Sophia baphistery

İstanbul Arkeoloji Müzesi

Ayrıca Ayasofya müzesinin hemen yanı başındaki İstanbul Arkeoloji Müzeleri, birçok bölgeden getirilen tarihi eserleriyle dünyanın sayılı müzelerindendir.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Klasik Arkeoloji Binası - Turkey Istanbul Archaeology Museum Classical Archaeology Building

İstanbul Arkeoloji Müzesi Klasik Arkeoloji Binası – Turkey Istanbul Archaeology Museum Classical Archaeology Building

İstanbul Deniz Müzesi

Denizcilik tarihimizi anlatan İstanbul Deniz Müzesi, Beşiktaş’ta Barbaros heykelinin yanında ziyaretçilerini beklemektedir.

İstanbul Deniz Müzesi Osmanlı saltanat kayıkları - Ottoman royal boats, Istanbul Naval Museum photos

İstanbul Deniz Müzesi Osmanlı saltanat kayıkları – Ottoman royal boats, Istanbul Naval Museum photos

İstanbul Demiryolu Müzesi

Yeni kurulan ve gelişen Cumhuriyetimizin demiryolları hikayesini anlatan İstanbul Demiryolu Müzesi, İstanbulda görülmesi gereken müzelerin başında gelmektedir.

İstanbul Demiryolu Müzesi Naci Gürbüz tarafından hediye edilen tren maketi - Train model given by Naci Gürbüz, Istanbul Railway Museum

İstanbul Demiryolu Müzesi Naci Gürbüz tarafından hediye edilen tren maketi – Train model given by Naci Gürbüz, Istanbul Railway Museum

Harbiye Askeri Müzesi

Ayrıca Türk savaş tarihi anlatan, efsanelerle bezeli ve dünyanın sayılı müzelerinden olan Harbiye Askeri Müzesi de gezilmesi gereken müzelerin başında gelmektedir.

Harbiye Askeri Müzesi etkinlikleri Mehteran gösterisi - Show of Mehteran, Military Museum

Harbiye Askeri Müzesi etkinlikleri Mehteran gösterisi – Show of Mehteran, Military Museum

Çanakkale Arkeoloji Müzesi

Marmara bölgesi sınırları içinde gitmiş olduğumuz bir arkeoloji müzesi de Çanakkale’de bulunan Çanakkale Arkeoloji Müzesi‘dir.

Çanakkale Arkeoloji Müzesi fotoğrafları Troia I, Taş kabartması - Troia I, stone relief, Canakkale Archaeological Museum photos

Çanakkale Arkeoloji Müzesi fotoğrafları Troia I, Taş kabartması – Troia I, stone relief, Canakkale Archaeological Museum photos

Edirne Eski Cami

Bunların yanında Marmara bölgesi tarihi yapılarından olan ve Edirne’de bulunan Eski Cami mistik havasıyla büyüleyici bir yerdir.

Eski Cami fotoğrafları Edirne hat yazıları - Old Mosque Islamic calligraphy photos

Eski Cami fotoğrafları Edirne hat yazıları – Old Mosque Islamic calligraphy photos

Bandırma Arkeoloji Müzesi

Balıkesir’e bağlı Bandırma ilçesinde bulunan Bandırma Arkeoloki Müzesi, Marmara bölgesi müzeleri içinde gezilmesi gereken müzelerden biri olarak Güney Marmara tarihi hakkında detaylı bilgiler vermektedir.

Bandırma Arkeoloji Müzesi Roma dönemi kabartması Ormanlı köyü - Bandirma Archaeological Museum, Roman Period Relief from the village of Ormanli, Turkey

Bandırma Arkeoloji Müzesi Roma dönemi kabartması Ormanlı köyü – Bandirma Archaeological Museum, Roman Period Relief from the village of Ormanli, Turkey

Tarihi Cumalıkızık Köyü

Bursa ilimizdeki geleneksel Türk mimarisiyle bezenmiş tarihi Cumalıkızık Köyü kesinlikle gezilmesi, görülmesi gereken yerlerdendir.

Cumalıkızık fotoğrafları, tarihi Cumalıkızık köyü sokakları - Street of historical Cumalikizik Village

Cumalıkızık fotoğrafları, tarihi Cumalıkızık köyü sokakları – Street of historical Cumalikizik Village

Marmara Bölgesi Antik Kentleri

Günümüzde Marmara bölgesinde 11 şehir bulunmaktadır. Ancak Marmara bölgesi antik çağlardan beri çok hareketli bir bölgemizdir. Bundan dolayı bölgede keşfedilmiş veya kazısı yapılmamış bir çok antik şehir veya tarihi kent bulunmaktadır. Bunun yanında Marmara bölgesindeki hemen hemen tüm şehirler aslında antik şehirdir.

Seddülbahir Kalesi üst avlu odaları, Seddülbahir fotoğrafları - Sedd el Bahr Fortress upper courtyard and rooms, Sedd el Bahr photos

Seddülbahir Kalesi üst avlu odaları, Seddülbahir fotoğrafları – Sedd el Bahr Fortress upper courtyard and rooms, Sedd el Bahr photos

Edirne Antik Kentleri

Edirne kentimizdeki Ainos antik şehri, Sinanköy antik yerleşim alanı, kent merkezindeki Hadrianapolis antik kenti ve surları bilinen antik yerleşim ve yapılarıdır.

Kırklareli Antik Kentleri

Kırklareli ilimizdeki Arcadiopolis (Lüleburgaz), Byze antik kenti (Vize), Aşağı Pınar Höyüğü de antik yerleşim yerlerindendir.

Tekirdağ Antik Kentleri

Tekirdağ sınırları içinde Heraion Teikhos antik kenti, Perinthos antik kenti (Marmara Ereğlisi), Banados antik kenti, Şarköy’e bağlı Gaziköy sınırları içindeki Ganos (Ganoz) antik kenti, Toronte antik kenti, Apri antik kenti, Thzolus Tribiton antik kenti (Çorlu), Margar (Magalohora) antik kenti (Malkara), Tristatis Agora antik kenti bulunmaktadır.

Bithynia Bölgesi

Günümüzde İstanbul’un Anadolu yakasından itibaren Kocaeli, Adapazarı, Bilecik, Bursa’nın kuzeyi ile Zonguldak’ın batısı ve Bolu’yu kapsayan bölgenin antik adıdır.

Kocaeli Antik Kentleri

Marmara bölgesinin Anadolu yakasında bulunan Kocaeli ilimizde, Nikomedia antik kenti, Dakibyza antik kenti (Gebze), Astakos antik kenti, Bithynia antik kenti (Karamürsel), Prainetos antik kenti bulunmaktadır.

Bilecik Antik Kentleri

Agrilion antik kenti (Bilecik), Melangina antik kenti Bilecik sınırları içindedir.

Bursa Antik Kentleri

Bursa kentimiz de tarihi bir şehir olduğu kadar antik kentleri ile de adından bahsettirmektedir. Adraneia antik kenti (Hadriani), Apollonia antik kenti (Gölyazı), Basilinopolis antik şehri, Kios (Prousias ad Mare), Miletopolis, Myrleia antik kentleri ve Nikaia antik kenti, ve Filader antik kenti Bursa’da bulunmaktadır.

Balıkesir Antik Kentleri

Balıkesir ilimiz de antik şehir bakımından zengin illerimizdendir. Daskyleion antik kenti, Antandros antik kenti, Kyzikos antik kenti, Adramytteion antik kenti, Prokonnessos antik kenti Balıkesir’deki başlıca antik yerleşim alanlarıdır. Bu antik şehirlerle birlikte Thebe antik kenti, Keraseion antik kenti, Plakia antik kenti de de yine bu ilimizin sınırları içindedir.

Çanakkale Antik Kentleri

Çanakkale denilince ilk aklımıza gelen Troya antik kentidir. Ayrıca Abydos, Assos, Parion antik kentleri ile birlikte Çanakkale sınırları içinde otuzdan fazla antik kent bulunmaktadır. Bunun sebebi Çanakkale boğazının bölgenin hakim noktası olması ve Karadeniz ile Marmara denizine geçiş yolu üzerinde olmasıdır.

Yalova Antik Kentleri

Yalova şehrimizde ise Helenapolis antik kenti, Pylai antik kenti bulunmaktadır.

Sakarya ilimizde antik kentlerle ilgili bir bilgi olmasa da tarihi yapılar bulunmaktadır. Ancak Sakarya ilimiz antik Bithynia bölgesin içindedir.

Marmara bölgesi, Avrupa’ya açılan boğaz niteliğinde ve barındırdığı antik kentler ile de önemli bir konumdadır. Marmara bölgesi antik ve tarihi şehir, görülmesi gereken gezilecek yerler, ören yerleri ve milli parklar için gezi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Marmara bölgesi iki farklı kıtada olması sebebiyle de ayrı bir yerdedir. Hem Avrupa, hem de Asya kıtasında olan bölgenin her iki yakasında da çeşitli medeniyetler çeşitli tarihlerde yaşamışlar ve bölgeye hakim olmuşlardır.

Bildiğiniz gibi Türkiye’nin Avrupa kıtasındaki topraklara Trakya denmektedir, Asya kıtasındaki topraklata ise Anadolu denilmektedir.

Marmara Bölgesi Medeniyetleri

Marmara bölgesindeki bilinen ilk medeniyet Demir çağı kültürünün önemli temsilcisi olan Traklardır. Trakya’ya M.Ö. 1200 yıllarında yerleştikleri tahmin edilmektedir. Herodot’a göre Hindulardan sonra en kalabalık olan Traklar, M.S. 1.yy’ın ortalardan Roma İmparatorluğu’na bağlanmış ve tarih sahnesinden silinmiştir.

M.Ö. 1200 yıllarında Avrupa’dan Anadolu’ya geçen Frigler, M.Ö. 750 yıllarında Frigya denilen ve Anadolu’nun batısından başlayarak, çoğunu kapsayan bir alanda uygarlıklarını kurmuşlardır. Kimmerler ile yapılan savaşlar sonucunda zayıflayan ve parçalanan medeniyet M.Ö. 675 yıllarında dağılmıştır.

Frig Kralından Troya antik kentine Marmara Bölgesi

Çanakkale Boğazı’nın Anadolu tarafında ise ilk yerleşkesi M.Ö. 3000’li yıllara giden Truvalılar veya Troya Medeniyetidir. 1998 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Troya antik kenti, 9 katmandan oluşmaktadır. Troya antik kentinin kuruluşu efsaneye göre Frigya kralının düzenlediği bir koşu yarışını kazanan Tros adlı bir çiftçinin İlos isimli oğludur.

Dağılan Frigya’ya hakim olan Lidyalılar ya da Lidya medeniyeti M.Ö. 700 ile M.Ö. 300 yılları arasında batı Anadolu’ya ve Marmara bölgesinin Anadolu yakasına hakim olmuşlardır. Bu esnada Traklar hala Marmara bölgesinin Trakya kısmına hakim durumdadır.

İyonlar başlangıçta Ege bölgesi sahilinde kurulmuş ve gelişmiş olsalar da Çanakkale’nin güneyine kadar ilerlemişlerdir ve Marmara bölgesi sınırları içine girmişlerdir. Anadolu medeniyetleri tarihçesindeki etkili oldukları dönem ise M.Ö. 1200 ile M.Ö. 546 yılları arasıdır.

Persler ve Helenler Anadolu’da

M.Ö. 550 yıllarında kurulan I. Pers imparatorluğu 200 yıl kadar Anadolu’ya ve Anadolu’nun batısındaki Marmara bölgesine de hakim olmuştur.

M.Ö. 700 yıllarında Makedonya Devleti kurulmuştur ve zamanla Balkanların büyük kısmına hakim olan Makedonlar, Helen birliğini kurmuşlardır. M.Ö. 334 yılında Doğu seferine çıkan Makedonyalı İskender Persleri yenerek Marmara bölgesi ve Anadolu’nun hakimi olmuştur.

M.S. 330 yılında kurulan Bizans İmparatorluğu, 1453 yılına kadar Marmara bölgesine, gittikçe toprak hakimiyetini kayberedek egemen olmuştur. 1453 yılından sonra ise bölgenin tek hakimi Osmanlı İmparatorluğu’dur. Hatta Fatih Sultan Mehmet’in babası olan II. Murat veya Koca Murat zamanında Bizans imparatorluğu, Trakya’da ve Anadolu’da toprakları olan Osmanlı İmparatorluğu’nun tam ortasında, sadece İstanbul’a hakim bir konumdaydı.

Burada kısa ama önemli bir bilgi verelim. 4. Haçlı seferinde İstanbul, Haçlı ordusu tarafından kuşatılmış ve teslim alınmıştır. 12 Nisan 1204 tarihinde İstanbula giren Haçlılar, 1261 yılına kadar Latin İmparatorluğu da denilen İstanbul Katolik İmparatorluğu kurulmuştur.

Marmara Bölgesi Beylikleri

I. Beylikler döneminde Marmara bölgesinin çoğunluğunda Bizans İmparatorluğu bulunsa da, Anadolu Selçukluları bölgenin güney batısına hakim durumdadır. Bizans İmparatorluğu aynı zamanda Ege bölgesinin ve Karadeniz bölgesinin çoğunluğuna da hakimdir.

II. Beylikler döneminde ise Marmara bölgesinin Anadolu topraklarına Osmanoğulları, Karesioğulları ve kısmen de olsa Germiyanoğulları hakim olsa da Trakya’ya ise Bizans İmparatorluğu hakimdir.

Ayrıca İlgili Linkler:

Marmara Bölgesi tarihi ve antik şehir, ören yerleri fotoğrafları
Marmara Bölgesi Gelibolu – Dupnisa Güzergahı bilgileri
Gelibolu – Dupnisa Güzergahı fotoğraf galerisi
http://www.arkeolojidunyasi.com/bolgeler/bithynia.html
http://www.canakkaleili.com/canakkale-antik-sehirler-haritasi.html