Marmara bölgesi

Marmara Bölgesi Gezilecek Yerler, Antik Kentler, Tarihi Şehirler

Marmara bölgesi, Avrupa’ya açılan boğaz niteliğinde ve barındırdığı antik kentler ile de önemli bir konumdadır. Marmara bölgesi antik ve tarihi şehir, görülmesi gereken gezilecek yerler, ören yerleri ve milli parklar için gezi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Marmara bölgesi iki farklı kıtada olması sebebiyle de ayrı bir yerdedir. Hem Avrupa, hem de Asya kıtasında olan bölgenin her iki yakasında da çeşitli medeniyetler çeşitli tarihlerde yaşamışlar ve bölgeye hakim olmuşlardır.

Bildiğiniz gibi Türkiye’nin Avrupa kıtasındaki topraklara Trakya denmektedir, Asya kıtasındaki topraklata ise Anadolu denilmektedir.

Marmara Bölgesi Medeniyetleri

Marmara bölgesindeki bilinen ilk medeniyet bDemir çağı kültürünün önemli temsilcisi olan Traklardır. Trakya’ya M.Ö.1200 yıllarında yerleştikleri tahmin edilmektedir. Herodot’a göre Hindulardan sonra en kalabalık olan Traklar, M.S. 1. yy’ın ortalardan Roma İmparatorluğu’na bağlanmış ve tarih sahnesinden silinmiştir.

M.Ö. 1200 yıllarında Avrupa’dan Anadolu’ya geçen Frigler, M.Ö. 750 yıllarında Frigya denilen ve Anadolu’nun batısından başlayarak, çoğunu kapsayan bir alanda uygarlıklarını kurmuşlardır. Kimmerler ile yapılan savaşlar sonucunda zayıflayan ve parçalanan medeniyet M.Ö. 675 yıllarında dağılmıştır.

Frig Kralından Troya antik kentine

Çanakkale Boğazı’nın Anadolu tarafında ise ilk yerleşkesi M.Ö. 3000’li yıllara giden Truvalılar veya Troya Medeniyetidir. 1998 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine giren Troya antik kenti, 9 katmandan oluşmuştur. Troya antik kentinin kuruluşu efsaneye göre Frigya kralının düzenlediği bir koşu yarışını kazanan Tros adlı bir çiftçinin İlos isimli oğludur.

Dağılan Frigya’ya hakim olan Lidyalılar ya da Lidya medeniyeti M.Ö. 700 ile M.Ö. 300 yılları arasında batı Anadolu’ya ve Marmara bölgesinin Anadolu yakasına hakim olmuşlardır. Bu esnada Traklar hala Marmara bölgesinin Trakya kısmına hakim durumdadır.

İyonlar başlangıçta Ege bölgesi sahilinde kurulmuş ve gelişmiş olsalar da Çanakkale’nin güneyine kadar ilerlemişlerdir ve Marmara bölgesi sınırları içine girmişlerdir. Anadolu medeniyetleri tarihçesindeki etkili oldukları dönem ise M.Ö. 1200 ile M.Ö. 546 yılları arasıdır.

Persler ve Helenler Anadolu’da

M.Ö. 550 yıllarında kurulan I. Pers imparatorluğu 200 yıl kadar Anadolu’ya ve Anadolu’nun batısındaki Marmara bölgesine de hakim olmuştur.

M.Ö. 700 yıllarında Makedonya Devleti kurulmuştur ve zamanla Balkanların büyük kısmına hakim olan Makedonlar, Helen birliğini kurmuşlardır. M.Ö. 334 yılında Doğu seferine çıkan Makedonyalı İskender Persleri yenerek Marmara bölgesi ve Anadolu’nun hakimi olmuştur.

M.S: 330 yılında kurulan Bizans İmparatorluğu, 1453 yılına kadar Marmara bölgesine, gittikçe toprak hakimiyetini kayberedek egemen olmuştur. 1453 yılından sonra ise bölgenin tek hakimi Osmanlı İmparatorluğudur. Hatta Fatih Sultan Mehmet’in babası olan II. Murat veya Koca Murat zamanında Bizans imparatorluğu, Trakya’da ve Anadolu’da toprakları olan Osmanlı İmparatorluğu’nun tam ortasında, sadece İstanbul’a hakim bir konumdaydı.

Burada kısa ama önemli bir bilgi verelim. 4. Haçlı seferinde İstanbul, Haçlı ordusu tarafından kuşatılmış ve teslim alınmıştır. 12 Nisan 1204 tarihinde İstanbula giren Haçlılar, 1261 yılına kadar Latin İmparatorluğu da denilen İstanbul Katolik İmparatorluğu kurulmuştur.

Marmara Bölgesi Beylikleri

1. Beylikler döneminde Marmara bölgesinin çoğunluğunda Bizans İmparatorluğu bulunsa da, Anadolu Selçukluları bölgenin güney batısına hakim durumdadır. Bizans İmparatorluğu aynı zamanda Ege bölgesinin ve Karadeniz bölgesinin çoğunluğuna da hakimdir.

2. Beylikler döneminde ise Marmara bölgesinin Anadolu topraklarına Osmanoğulları, Karesioğulları ve kısmen de olsa Germiyanoğulları hakim olsa da Trakya’ya ise Bizans İmparatorluğu hakimdir.

Marmara Bölgesi Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi Gezilecek Tarihi Yerler ve Müzeler

Marmara bölgesi özellikle geçiş noktası olması açısından önemli olsa da Türkiye Cumhuriyeti tarihinde de önemli bir yere sahiptir. Özellikle 1. Dünya Savaşının en önemli ve kırılgan cephesidir.

Bu anlamda Gelibolu Tarihi Yarımadası ve Seddülbahir çok büyük önem teşkil etmektedir.

Parion antik kenti, stratejik konumu ve önemiyle son yıllarda Marmara bölgesinin önemli antik kentleri arasına girmeyi başarmıştır.

Troya antik kenti, yüzyıllardan beri kaşiflerin, arkeologların, araştırmacıların aradığı, filmlere konu olmuş savaşlar geçirmiş en önemli antik kentlerimizdendir.

Marmara bölgesi çok önemli müzelere de ev sahipliği yapmaktadır. Ayasofya Müzesi, bu müzelerin başında gelmektedir.

Ayrıca Ayasofya müzesinin hemen yanı başındaki İstanbul Arkeoloji Müzeleri, bir çok bölgeden getirilen tarihi eserleriyle dünyanın sayılı müzelerindendir.

Denizcilik tarihimizi anlatan İstanbul Deniz Müzesi ile yeni kurulan ve gelişen Cumhuriyetimizin demiryolları hikayesini anlatan İstanbul Demiryolu Müzesi, İstanbulda görülmesi gereken müzelerin başında gelmektedir.

Ayrıca Türk savaş tarihi anlatan, efsanelerle bezeli ve dünyanın sayılı müzelerinden olan  Harbiye Askeri Müzesi de gezilmesi gereken müzelerin başında gelmektedir.

Marmara bölgesi sınırları içinde gitmiş olduğumuz bir arkeoloji müzesi de Çanakkale’de bulunan Çanakkale Arkeoloji Müzesi‘dir.

Bunların yanında Marmara bölgesi tarihi yapılarından olan ve Edirne’de bulunan Eski Cami ile Burda ilimizdeki geleneksel Türk mimarisiyle bezenmiş tarihi Cumalıkızık Köyü kesinlikle gezilmesi, görülmesi gereken yerlerdendir.

Marmara Bölgesi Antik Kentleri

Günümüzde Marmara bölgesinde 11 şehir bulunmaktadır. Ancak Marmara bölgesi antik çağlardan beri çok hareketli bir bölgemizdir. Bundan dolayı bölgede keşfedilmiş veya kazısı yapılmamış bir çok antik şehir veya antik kent bulunmaktadır. Bunun yanında Marmara bölgesindeki hemen hemen tüm şehirler aslında antik şehirdir.

Edirne Antik Kentleri

Edirne kentimizdeki Ainos antik şehri, Sinanköy antik yerleşim alanı, kent merkezindeki Hadrianapolis antik kenti ve surları bilinen antik yerleşim ve yapılarıdır.

Kırklareli Antik Kentleri

Kırklareli ilimizdeki Arcadiopolis (Lüleburgaz), Byze antik kenti (Vize), Aşağı Pınar Höyüğü de antik yerleşim yerlerindendir.

Tekirdağ Antik Kentleri

Tekirdağ sınırları içinde Heraion Teikhos antik kenti, Perinthos antik kenti (Marmara Ereğlisi), Banados antik kenti, Şarköy’e bağlı Gaziköy sınırları içindeki Ganos (Ganoz) antik kenti, Toronte antik kenti, Apri antik kenti, Thzolus Tribiton antik kenti (Çorlu), Margar (Magalohora) antik kenti (Malkara), Tristatis Agora antik kenti bulunmaktadır.

Bithynia Bölgesi

Günümüzde İstanbul’un Anadolu yakasından itibaren Kocaeli, Adapazarı, Bilecik, Bursa’nın kuzeyi ile Zonguldak’ın batısı ve Bolu’yu kapsayan bölgenin antik adıdır.

Kocaeli Antik Kentleri

Marmara bölgesinin Anadolu yakasında bulunan Kocaeli ilimizde, Nikomedia antik kenti, Dakibyza antik kenti (Gebze), Astakos antik kenti, Bithynia antik kenti (Karamürsel), Prainetos antik kenti bulunmaktadır.

Bilecik Antik Kentleri

Agrilion antik kenti (Bilecik), Melangina antik kenti Bilecik sınırları içindedir.

Bursa Antik Kentleri

Bursa kentimiz de tarihi bir şehir olduğu kadar antik kentleri ile de adından bahsettirmektedir. Adraneia antik kenti (Hadriani), Apollonia antik kenti (Gölyazı), Basilinopolis antik şehri, Kios (Prousias ad Mare), Miletopolis, Myrleia antik kentleri ve Nikaia antik kenti, ve Filader antik kenti Bursa’da bulunmaktadır.

Balıkesir Antik Kentleri

Balıkesir ilimiz de antik şehir bakımından zengin illlerimizdendir. Daskyleion antik kenti, Antandros antik kenti, Kyzikos antik kenti, Adramytteion antik kenti, Prokonnessos antik kenti Balıkesir’deki başlıca antik yerleşim alanlarıdır. Bu antik şehirlerle birlikte Thebe antik kenti, Keraseion antik kenti, Plakia antik kenti de de yine bu ilimizin sınırları içindedir.

Çanakkale Antik Kentleri

Çanakkale denilince ilk aklımıza gelen Troya antik kentidir. Ayrıca Abydos, Assos, Parion antik kentleri ile birlikte Çanakkale sınırları içinde otuzdan fazla antik kent bulunmaktadır. Bunun sebebi Çanakkale boğazının bölgenin hakim noktası olması ve Karadeniz ile Marmara denizine geçiş yolu üzerinde olmasıdır.

Yalova Antik Kentleri

Yalova şehrimizde ise Helenapolis antik kenti, Pylai antik kenti bulunmaktadır.

Sakarya ilimizde antik kentlerle ilgili bir bilgi olmasa da tarihi yapılar bulunmaktadır. Ancak Sakarya ilimiz antik Bithynia bölgesin içindedir.

Ayrıca İlgili Linkler:

Marmara Bölgesi tarihi ve antik şehir, ören yerleri fotoğrafları
Marmara Bölgesi Gelibolu – Dupnisa Güzergahı bilgileri
Gelibolu – Dupnisa Güzergahı fotoğraf galerisi
http://www.arkeolojidunyasi.com/bolgeler/bithynia.html
http://www.canakkaleili.com/canakkale-antik-sehirler-haritasi.html

error: fotoğrafları izinsiz kullanmak yasaktır!