Yurtiçi ve Yurtdışı Gidilen Turlar, Güzergahlar ve Rotalar

Yurtiçi Gidilen Güzergahlar ve Turlar

Turlar veya güzergahları veya belirlemeden önce, belirlememiz gereken bir nokta var. O da yurtiçi güzergahı mı yurtdışı güzergahı mı? Eğer yurtiçi güzergahı yapacaksak, rotamızı belirlemedeki en etkili yöntemlerin başında yolculuk yapacağımız yerlerde tarihi şehir ve antik kent yoğunluğu. Öyle ki bir bölgede ne kadar çok tarihi yer var ise harita üzerinde planlayarak adım adım ilerliyoruz.

Ve böylece gittiğimiz yere mümkün mertebe dönüş yolunda tekrar uğramamak için çabalıyoruz. Gezimizde önemli yerleri bulmak için kullandığımız harita çerçevesinde ayrıca ‘nerede kalabiliriz’ diye de düşünüyoruz. Eğer gezilecek yerler bir veya bir kaç noktada çok yoğunsa o civarda bir butik otel veya konforlu bir pansiyon arıyoruz.

Yaptığımız turlar veya güzergahlar, minimum 5 gün sürdüğünden dolayı kalacağımız yerlerin konforlu olmasına önem vermekteyiz. Aksi durumda bir sonraki güne daha da yorgun başlamak istemiyoruz.

İç Anadolu Güzergahı bulutlardan yön bulmak - Central Anatolia route finding our direction from the clouds

İç Anadolu Güzergahı bulutlardan yön bulmak – Central Anatolia route finding our direction from the clouds

Yurtdışı Gidilen Güzergahlar ve Turlar

Öncelikle bilmenizi isteriz ki, eğer araç ile güzergah veya rota yapacaksanız yurtiçi güzergahlar da yurtdışı güzergahlar kadar bir bütçeye sahip. Eğer rehberli bir yurtdışı turu yapacaksanız zaten bu bölümü okumanıza gerek yok. Ancak yurtdışı güzergahı planlamak istiyorsanız ve bunu rehbersiz tur ile yapmak istiyorsanız, devam edelim.

Yurtdışı turları hiç de pahalı değil aslında, neden mi? Ucuz yurtdışı rotalarında gezmek istiyorsanız, gideceğiniz ülke veya ülkelerdeki tren gibi ulaşım araçlarını kullanmalısınız. Otel veya pansiyon fiyatları ise neredeyse ülkemizdeki fiyatlarla aynı. Eğer yurtdışındaki bir kent içinde rota planlıyorsanız, o şehrin merkezinde kalmanıza gerek yok. Güvenli bir yer olsun kafi. Zaten çoğu kentte bulunan metro, tramvay gibi ulaşım araçları da gayet ucuz.

Biz yurtdışı rotası belirlerken, gideceğimiz tarihi kentteki müze sayısı ve bu müzelerin önemini ilk sıraya koymaktayız. Sonrasında ise hepsi çorap söküğü gibi geliyor. Gidilen tarihi şehir ise içindeki müzeler, tarihi alanlar, mekanlar da doğal olarak artıyor. Gerisi de kalacağınız yer ile bu gezeceğiniz yerler arasındaki bağlantıyı sağlamak. Ama bilmelisiniz ki yurtdışına gitmeden önce planınızı iyi yapmalısınız, yoksa bütçenizi aşabilirsiniz.

Nasıl Güzergah Oluşturabilirsiniz?

Eğer tarih aşığı iseniz, az çok gerek sitemizden gerekse diğer tarihi ve antik şehir tanıtıcı sitelerden ülkemizdeki tarihi yerleri takip ediyorsunuzdur ve eminiz ki birçok yere bakımsızlığından dolayı üzülüyorsunuzdur. Eğer planladığınız tatiliniz uzun ise ülkemizdeki bir çok bölgeyi aynı tatil süresi içinde gezebilirsiniz kısa da olsa. Ama okuduğunuz, efsanelerini dinlediğiniz, fotoğraflarını gördüğünüz yerleri biraz daha detaylı gezmek için iyi bir planlı gezi programı yapmanızda fayda var.Bu tür bir program yaparken yine de tek bir bölgeye odaklanmanızı önermekteyiz. Örneğin İç Anadolu bölgesi gezisi yapacaksınız. Öncelikle İç Anadolu bölgesindeki tarihi yerleri işaretlemeniz veya not almanız gerekmekte. Sonrasında ise bunlar arasındaki bağlantı yollarını belirlemeniz ve bu yerlerin yoğunluğuna göre de otelinizi veya pansiyonunuzu bulmanız gerekmekte.
İngiltere güzergahı Londra'dan Edinburgh'a tren rotası - England route from London to Edinburgh train route

İngiltere güzergahı Londra’dan Edinburgh’a tren rotası – England route from London to Edinburgh train route

Burada unutmamanız gereken nokta, kesinlikle rezervasyonunuzu son güne bırakmayın. Ancak yola çıkmadan önce de yapmayın. Bir aksilik olduğu takdirde rezervasyonu iptal etmek durumunda kalabilirsiniz. Bütün bunlar ışığında rotanız ve programınız dahilinde keyifli bir gezi çıkartabilirsiniz.Aynı şey yurtdışında gezmek istediğiniz rotalar için de geçerlidir. Eğer tek bir kenti gezecekseniz, daha önceden o kent hakkında bilginiz vardır ama müzelerin ve tarihi yer ve alanların kalacağınız yere olan uzaklığını ve ne ile seyahat edeceğinizi iyi planlamanız gerekmekte. Eğer bir kaç kenti gezecekseniz bir kent için yaptığınız planı diğer kent için yapıp birleştirmeniz gerekmekte.Genelde Türkçe gezi sayfalarında gidilen güzergahlar ile ilgili bir çok farklı ve yanlış bilgi mevcut. Bu yüzden en doğru bilgiyi yine Wiki’den almanız gerekecek. Wikipedia’ya girmek için burayı tıklayabilirsiniz.Bugün günümüzde, bir çok gezi sayfası olmakta ve bu gezi sayfaları, sizlere gidilen güzergahlar olarak bilgi vermekteler. Dileriz onlar da yardımcı olabilirler.Unutmadan, en iyi yol gezdiğin yoldur!