İç Anadolu Bölgesi Antik Kentler ve Gezilecek Yerler

İç Anadolu Bölgesi Tarihi Yerler ve Antik Şehirler

İç Anadolu Bölgesi

İç Anadolu Bölgesi de denilen Orta Anadolu, ülkemizde belki de en az gezilen ama içinden en çok geçilen bölgesidir. Ülkemizin tam ortasında olmakla birlikte, diğer bölgelere en kısa bağlantı yollarına sahiptir. Bu yollardan geçen birçok gezgin İç anadolu bölgesinin sakladığı tarihi yerlerden veya antik şehirlerden habersizdir.

Güzelyurt fotoğrafları Kızıl Kilise, Orta Anadolu Aksaray - Central Anatolia Region Red Church, Guzelyurt photos

Güzelyurt fotoğrafları Kızıl Kilise, İ. Anadolu Bölgesi Aksaray – Central Anatolia Region Red Church, Guzelyurt photos

Ayrıca İç Anadolu bölgesi müzeleri, medeniyetleri ve beylikleri ile ilgili bilgileri yazımızda görebilirsiniz.

İç Anadolu bölgesinde çeşitli medeniyetlerin bizlere bıraktığı tarihi ve antik yapıların yanı sıra ören yerleri, doğal güzellikler, tarihi kentler ve antik şehirler gerçekten de muhteşem duruşlarıyla sizleri tarihe doğru yolculuk yapmaya çağırır.

İç Anadolu Bölgesi Gezilecek Yerler

İlk olarak İç Anadolu müzelerinden başlayabiliriz

İç Anadolu Bölgesi Müzeleri

Aşağıda İç Anadolu bölgesi içerisinde bulunan önemli müzeleri bulabilirsiniz.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

İç Anadolu bölgesinin en önemli müzesi Ankara’da bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesidir. Müzedeki eserlerin çeşitliliği ve sayısı gerçekten de ziyaretçileri hayrete düşürecek kadar çoktur. Anadolu’daki tüm medeniyetlerin izlerini, tarihi eserlerini barındıran müzede, Yontma Taş Devrinden tarihi araç gereçler de bulunmaktadır.

Anadolu Medeniyetleri müzesi Asur çivi yazısı tableti Kaniş Karumu'nun kararı - Assyrian cuneiform tablet Verdict of Kanesh Karum, Anatolian Civilizations Museum photos

Anadolu Medeniyetleri müzesi Asur çivi yazısı tableti Kaniş Karumu’nun kararı – Assyrian cuneiform tablet Verdict of Kanesh Karum, Anatolian Civilizations Museum photos

Anıtkabir Müzesi

Anıtkabir ve Anıtkabir Müzesi, her daim gidilmesi gereken yerdir. Ulu önder Atatürk’ün ebedi istirahatgahı. Sadece bu ülkede yaşayan bizler değil, yurtdışından yabancı turistlerin sık sık geldiği bir yer. Anıtkabir müzesi içerisinde bulunan belgeler, tarihi eserler ve diğer eşyalar bizlere Türkiye Cumhuriyeti’nin nasıl da zorluklarla kurulduğunu anlatmaktadır.

Ancak son günlerde okuduğumuz haberlere göre üstü kapalı bir şekilde imar izinleri vs gibi olaylar yaşanmakta. Ne kadar üzücü değil mi?

Anıtkabir fotoğrafları nöbet değişikliği - Guard change, Ataturk's Mausoleum photos

Anıtkabir fotoğrafları nöbet değişikliği – Guard change, Ataturk’s Mausoleum photos

Kapadokya ve Zelve Açık Hava Müzesi

Ayrıca İç Anadolu bölgesinde bulunan başlıca müzeler Ankara’da bulunan Kurtuluş Savaşı Müzesi, Ankara Etnografya Müzesi, Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Konya’da bulunan Mevlana Müzesi, Zelve Açık Hava Müzesi, Avanos insan saçı müzesi, Nevşehir Hacı Bektaş Müzesi, İnce Minare Müzesidir.

Kapadokya fotoğrafları Nevşehir Göreme açık hava müzesi Göreme Ürgüp - Cappadocia photos Goreme openair museum holy light

Kapadokya fotoğrafları Nevşehir Göreme açık hava müzesi Göreme Ürgüp – Cappadocia photos Goreme openair museum holy light

Alacahöyük Müzesi ve Boğazköy Müzesi

Karadeniz bölgesine siyasi ve idari olarak bağlı olsa da fiziki olarak İç Anadolu bölgesinde olan Alacahöyük Müzesi ve Boğazköy Müzesi de Hitit medeniyeti ve Anadolu tarihi açısından önemli olan müzelerimizdir.

Yukarıda saymış olduğumuz müzeler kesinlikle gidilmesi gereken müzelerdir.

Alacahöyük fotoğrafları Çorum eski Tunç çağı kral mezarları rekonstrüksiyonları - Turkey Early Bronze age Alacahöyük king graves

Alacahöyük fotoğrafları Çorum eski Tunç çağı kral mezarları rekonstrüksiyonları – Turkey Early Bronze age Alacahöyük king graves

Hattuşa ve Yazılıkaya

Antik zamanlardan bize göz kırpan, Çorum sınırları içindeki Hattuşa ve Alacahöyük, İç Anadolu bölgesinde gezilmesi gerekli yerlerdendir. Hattuşa veya (bizim ilkokullarda, ortaokullarda öğrendiğimiz gibi Hattuşaş)’a kesinlikle gidin. Antik şehir duvarlarının altındaki 250 metrelik tünelden geçin. Ovaya hakim olan yüksek bir tepeden kalıntılara bakın. Yazılıkaya‘daki birkaç bin yıl önce kayalara yapılmış tanrı kabartmalarına göz gezdirin (aklınıza Konya’daki Nasreddin Hoca heykelini getirin) ve sanat kavramını biraz sorgulayın.

Alacahöyük Müzesi ve Boğazköy Müzesinde Hitit medeniyetinden kalan tarihi eserleri görmeden Çorum’dan geçmeyin.

Hattuşa fotoğrafları Boğazköy Poternli tünel, Çorum - Poterne tunnel photos, Hattusa Çorum Turkey

Hattuşa fotoğrafları Boğazköy Poternli tünel, Çorum – Poterne tunnel photos, Hattusa Çorum Turkey

Odunpazarı

Odunpazarı, Eskişehir ilimizin adeta Safranbolu‘su gibi tarih severleri ve mimarlık tarihçilerini kendisine çekmektedir. Kesinlikle gidilmesi gerekir.

Odunpazarı evleri İç Anadolu Eskişehir tarihi evleri fotoğrafları - Central Anatolia Odunpazari historical houses photos

Odunpazarı evleri İç Anadolu Eskişehir tarihi evleri fotoğrafları – Central Anatolia Odunpazari historical houses photos

Güzelyurt

Aksaray’ın tozlu ve düz ovalarında bir vahayı andıran Ihlara vadisi, tarihi özellikleriyle ve antik geçmişiyle bir çoğumuz tarafından bilinir. Ancak hemen yanıbaşındaki Güzelyurt pek bilinmez. İç Anadolu bölgesinde bu antik ve tarihi yerleşimlere de gidilmelidir.

Güzelyurt’un karşısında adeta bir dekor gibi duran Hasandağı ve Güzelyurt içindeki Kiliseler vadisi eşsiz bir görsel şölen sunmaktadır. Hemen bir bilgi verelim; Kiliseler vadisindeki kilise sayısı, Ihlara vadisindeki kilise sayısından daha çoktur.

Orta Anadolu bölgesi gezilecek yerler Aksaray Güzelyurt fotoğrafları - Guzelyurt streets Aksaray photos Central Anatolia Region

Orta Anadolu bölgesi gezilecek yerler Aksaray Güzelyurt fotoğrafları – Guzelyurt streets Aksaray photos Central Anatolia Region

Kapadokya, Göreme ve Ürgüp

Kapadokya, Göreme ve Ürgüp, Nevşehir ilimizin sınırları içinde bulunan ve tüm dünyaca tanınan Peri bacalarıyla ünlenmiş antik yerleşim yerlerimizdir.

Çorum bir Karadeniz bölgesi kenti olsa da Çorum iline bağlı Yazılıkaya kaya tapınağı ve Hattuşa fiziki olarak İç Anadolu bölgesinde bulunmaktadır. Yine Çorum’a bağlı Alaca ilçesindeki Alacahöyük de fiziki olarak İç Anadolu bölgesi içerisinde olup Anadolu tarihinde çok önemli bir yere sahiptir.

Tuz Gölü

Tuz Gölü, ankara’ya bağlı olup yılın her mevsimi enfes fotoğraflar çekmenize olanak vermektedir. Bölgenin ortasında olmakla birlikte kesinlikle uğramanızı önermekteyiz. Tuz Gölü ile ilgili sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz.

Tuz gölü güneş ışığı yansıması fotoğrafı Ankara İç Anadolu - Turkey Central Anatolia Salt lake sunligh reflection

Tuz gölü güneş ışığı yansıması fotoğrafı Ankara İç Anadolu – Turkey Central Anatolia Salt lake sunligh reflection

İç Anadolu Keşfedilmemiş Tarihi Yerler

Bunlarla birlikte İç Anadolu Bölgesinde keşfedilmemiş birçok yer de vardır. Mesela pek çok kimse Tuz Gölü‘nün batı tarafını henüz pek keşfetmemiştir. Oysa hepimiz Ankara – Adana yolunda giderken, Tuz gölünün doğusundaki ziyaretçi girişini görmüş veya Tuz gölüne buradan girmişizdir.

Güzelyurt yakınlarında bulunan, Niğde yolu üzerindeki Sivrihisar ve Kızıl Kilise de bir çoğumuz tarafından keşfedilmemiştir. Ve daha birçok yer vardır eminiz ki bu bölgede.

Size tavsiyemiz kesinlikle enfes bir yolculuğu bu bölgemiz haketmektedir. Sadece içinden geçmeyin İç Anadolu’nun, çeşitli yerlerine uğrasanız da ne çıkacağını bilemezsiniz. En azından Konya’dan geçerken bir kaç saat mola verin. Haymana’daki kaplıcalarına uğrayın.

İç Anadolu bölgesi görülmesi gereken, gezilecek diğer yerler

Yukarıdaki İç Anadolu bölgesinde bulunan ve görülmesi gereken müzeleri yazdıktan sonra orta Anadolu’daki gezilmesi gereken antik şehir, tarihi kentler veya antik yapılar da listelenmiştir. Tabi ki sayı çok ama çok daha fazladır.

Zelve açık hava müzesi kesitler Göreme Ürgüp Kapadokya fotoğrafları - Zelve openair museum, sections, Cappadocia photos

Zelve açık hava müzesi kesitler Göreme Ürgüp Kapadokya fotoğrafları – Zelve openair museum, sections, Cappadocia photos

İç Anadolu Bölgesi İçindeki Beypazarı, Eski Beypazarı Değil

Beypazarı’nın artık sadece adı var. Gitmeseniz de olur ama yine de gidin, görün. Tarihi ilçe ülkemize gelen Suriyeli insanlar tarafından istila edilmiş gibi. Bununla birlikte fotoğraf çekmek istediğinizde ne yazık ki çok zor eyleme dönüştürüyorsunuz. Ancak gece sokakların boş olduğuna eminiz. Tarihi evleri görülmeye değer ancak restore edilmemiş tarihi evlerin pencerelerinde çoraplar, atletler sallanmakta. Sizce neden?

İç Anadolu Bölgemizde eğer bir rota veya güzergah yapmak isterseniz İç Anadolu güzergahı sayfamıza bakabilirsiniz. Ancak burada yukarıdaki fotoğraflarda göreceğiniz üzere kısaca ayrı ayrı gidebileceğiniz yerleri de anlatmak istedik.

Tuz Gölü’ne gittiğinizde, atmosferinin ne kadar etkileyici olduğunu görün. Yansımaların içindeki sonsuzluğu fotoğraflayın. Ayrıca Tuz Gölü gibi bir yerde ‘Himalaya Tuzu’ satıldığına şahit olun.

Seyid Battal Gazi türbesine giderek, Doğu Roma zamanından kalma mermer parçalarından nasıl çeşme yapıldığını görün.

Gordion Müzesine, Yassı Höyük’e gidin.

Gördüğünüz üzere İç Anadolu bölgesi kurak olsa da aslında kültürel miras bakımından diğer bölgelerimizden pek de aşağı kalmamaktadır. Fırsatımız olduğunca gezisini yaptığımız diğer yerleri de sayfalarımıza ekleyeceğiz.

İç Anadolu Bölgesi Medeniyetleri

İç Anadolu bölgesi, tarihte farklı zamanlarda bir çok kültür ve medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Çorum ili sınırları içinde bulunan merkezi Hattuşaş olan Hititler bu bölgenin en önemli medeniyetlerinden biridir. Ankara yakınlarında medeniyetlerini kuran Frigler de yine bu bölgededir.

Ayrıca bu iki medeniyetin yanında Hattiler, İyonlar, Urartular, parayı bulan Lidyalılar, Akad imparatorluğu da İç Anadolu bölgesinin içlerine kadar ilerlemiş olan medeniyet veya uygarlıklardır. Günümüzde İç Anadolu bölgesinin çeşitli yerlerinde bu medeniyetlerin izlerini görebilmek mümkündür.

Ayrıca İç Anadolu bölgesinde kurulan veya İç Anadolu’yu topraklarına katan büyük devletler veya imparatorluklar da vardır. Roma İmparatorluğu, Doğu Roma İmparatorluğu, Moğol İmparatorluğu, Selçuklu Devleti, Danişmentliler, Anadolu Selçuklu Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu Orta Anadolu’da bulunmuş büyük devletler ve imparatorluklardır.

İç Anadolu Beylikleri

Tabi ki Osmanlı İmparatorluğundan önce bir çok beylik de Orta Anadolu’da kendini göstermiştir. Karamanoğulları bunlar içinde en ünlüsüdür. Germiyanoğulları, Ahiler, Hamitoğulları da İç Anadolu bölgesinde kendini göstermiştir.

I. Beylikler döneminde ise Anadolu Selçukluları bölgenin hakim gücüdür.

Türk tarih profesörü rahmetli Halil İnalcık da ‘Osmanlı Tarihinde Efsaneler ve Gerçekler’ isimli kitabında bölgede Osmanlı beyliğinin kurulmasından önceki dönemlerini kısaca anlatmakta ve bölgenin önemini vurgulamaktadır.

Bütün bu İç Anadolu’ya hakim olan medeniyetlerin bıraktığı eserleri Orta Anadolu’nun birçok bölgesinde ve müzelerde görmek mümkündür.

Ayrıca İlgili Linkler:

İç Anadolu antik şehirler, tarihi şehirler ve tarihi yer fotoğrafları
İç Anadolu güzergahları
İç Anadolu güzergah fotoğrafları
İç Anadolu Bölgesi hava durumu