İç Anadolu Bölgesi

İç Anadolu Bölgesi Tarihi Yerler

İç Anadolu Bölgesi, ülkemizde belki de en az gezilen ama içinden en çok gezilen bölgesidir. Ülkemizin tam ortasında ve bağlantı yollarına sahiptir.

Oysa İç Anadolu bölgesinde tarihi kentler ve antik şehirler gerçekten de muhteşem duruşlarıyla sizleri tarihe doğru yolculuk yapmaya çağırır.

Hattuşa, Alacahöyük, Odunpazarı, Beypazarı, Ihlara vadisi, Kapadokya bunlardan sadece bazılarıdır. Oysa bilinmeyen ama gezilmesi gereken o kadar çok yer vardır ki; Güzelyurt bunlardan sadece biridir. Ayrıca Güzelyurt çevresindeki doğal manzaralar ve henüz keşfedilmemiş kiliseler vadisi sadece bunlardan biridir.

Mesela pek kimse Tuz Gölü’nün batı tarafını henüz pek keşfetmemiştir.

Size tavsiyemiz kesinlikle enfes bir yolculuğu bu bölgemiz haketmektedir.

İç Anadolu Bölgesi Gezilecek Yerler

İç Anadolu Bölgemizde eğer bir rota veya güzergah yapmak isterseniz İç Anadolu Rotası safamıza bakabilirsiniz. Ancak burada yukarıdaki fotoğraflarda göreceğiniz üzere kısaca ayrı ayrı gidebileceğiniz yerleri anlatmak istedik.

Neden İç Anadolu Bölgesi ve İç Anadolu Bölgesinde gezilecek yerler

Beypazarı’nın artık sadece adı var. Tarihi ilçe ülkemize gelen Suriyeli insanlar tarafından istila edilmiş gibi. Ancak fotoğraf çekmek istediğinizde ne yazık ki çok zor eyleme dönüştürüyorsunuz. Ancak gece sokakların boş olduğuna eminiz. Tarihi evleri görülmeye değer ancak restore edilmemiş tarihi evlerin pencerelerinde çoraplar, atletler sallanmakta. Sizce neden?

Anıtkabir her daim gidilesi bir yer. Ulu önder Atatürk’ün ebedi istirahatgahı. Ancak son günlerde okuduğumuz haberlere göre üstü kapalı bir şekilde imar izinleri vs gibi olaylar yaşanmakta.

Hattuşa veya (bizim ilkokullarda, ortaokullarda öğrendiğimiz gibi) Hattuşaş’a kesinlikle gidin. Şehir duvarlarının altındaki 250 metrelik tünelden geçin. Ovaya hakim olan yüksek bir tepeden kalıntılara bakın. Yazılıkaya’daki bir kaç bin yıl önce kayalara yapılmış tanrı kabartmalarına bakın (aklınıza Konya’daki Nasreddin Hoca heykelini getirin) ve sanat kavramını biraz sorgulayın.

Alacahöyük Müzesine giderek, açıkhava müzesinde gezin. Canlandırma mezarları görün. Müze içinde Atatürk’ün arkeoloji ve tarihe verdiği önemi anlatan panoları okuyun.

Güzelyurt ilçesinde kesinlikle konaklayın. Ihlara vadisindeki mağara kiliselerine girin. Freskoların nasıl da harap edildiğini görün, fotoğraflayın.

Kapadokya’nın, Ürgüp’ün, Göreme‘nin peri bacalarına girin.

Tuz Gölü’ne gittiğinizde, atmosferinin ne kadar etkileyici olduğunu görün. Yansımaların içindeki sonsuzluğu fotoğraflayın. Ayrıca Tuz Gölü gibi bir yerde ‘Himalaya Tuzu’ satıldığına şahit olun.

Seyid Battal Gazi türbesine giderek, Doğu Roma zamanından kalma mermer parçalarından nasıl çeşme yapıldığını görün.

Gordion Müzesine, Yassı Höyük’e gidin.

Gördüğünüz üzere İç Anadolu bölgesi kurak olsa da aslında kültürel miras bakımından diğer bölgelerimizden pek de aşağı kalmamaktadır. fırsatımız olduğunca gezisini yaptığımız diğer yerleri de sayfalarımıza ekleyeceğiz.

error: fotoğrafları izinsiz kullanmak yasaktır!