Ege Bölgesi Antik Şehirler, Tarihi Yerler ve Fotoğrafları

Ege Bölgesi fotoğrafları, Ege bölgesinde antik kent, tarihi şehir, milli park ve ören yerleri ile gezilecek yerlerin, görülmesi gerekli yerlerin fotoğraflar ve listesi bilgileri detaylarını içermektedir. Ege Bölgesi, Akdeniz Bölgesi ile en çok turist çeken bölgemizdir. 1941 yılında 6-21 Haziran tarihleri Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde yapılan I. Coğrafya Kurultayı’nda Ege Bölgesi ise ismi kullanılmaya başlanmıştır. Bundan önce ise 1938 yılında Faik Sabri Duran’ın 1938 yılında yayınlanan lise kitabı Türkiye Coğrafyası isimli kitabında Garbi Anadolu (Batı Anadolu) ismi kullanılmıştır (s 26). Aynı kitabın bir başka yerinde ise Adalar Denizi (s 328) ismi kullanılmıştır.

İnternette arattığınızda Ege bölgesi görülmesi gereken 50 yer, gezilmesi gereken 100 yer, Ege bölgesi en güzel 10 yer gibi konu başlıkları veya sayfalar önünüze gelmektedir. Biz yollardan ekibi olarak gittiğimiz yerler hakkında bilgiler vermenin yanında bu yerlerin ve güzergâhların fotoğraflarını da çekmekteyiz. Birçok web sitesi, gezi alanında hizmet vermiş olsa da, web sayfalarındaki fotoğrafları kendileri çekmemiştir. İzin alınmadan veya telif verilmeden kullanılan bu fotoğraflar ne yazık ki emeğe saygısızlıktır. Her neyse devam edelim.

Efes antik kenti Celcius kütüphanesinin dört güzelinden Arete, Efes fotoğrafları - Arete, one of the four beauty of Celcius library, Ephesus photos

Efes antik kenti Celcius kütüphanesinin dört güzelinden Arete, Efes fotoğrafları – Arete, one of the four beauty of Celcius library, Ephesus photos

Ege Bölgesi Fotoğrafları

Ege Bölgesi Fotoğrafları ve Antik Kentleri

Ege bölgesinde bulunan tarihi yerler ve şehirler, antik kentler, ören yerleri ve milli parklar biz fotoğraf tutkunları için gerçekten iyi bir dekor oluşturmaktadır. Her gezi fotoğrafçısının veya fotoğraf aşığının kesinlikle ilk gitmesi gereken yerdir, Anadolu’nun batısındaki Ege bölgesi.

Bergama Asklepion Fotoğrafları

Pergamon antik kenti yakınındaki İlk Çağ’ın ilk Tıp Merkezi olan Asklepion Tapınağı fotoğrafları bulunmaktadır. Via Tecta yolundan galerilerine kadar gezilmesi gereken yerlerden biridir.

Aizanoi Antik Şehri Fotoğrafları

Kütahya sınırları içinde bulunan Çavdarhisar ilçesi Aizanoi antik kenti fotoğrafları içerisinde başta Zeus tapınağı fotoğrafları bulunmaktadır. Ayrıca Frig mezar taşları ve eserleri, Roma dönemi hamam ve tiyatrosu fotoğrafları ile Sütunlu Cadde ve Aizanoi Macellum fotoğrafları bulunmaktadır.

Blaundus Antik Kenti Fotoğrafları

Uşak şehrindeki Blaundus antik şehrinde bulunan ve özellikle günümüze kadar gelmiş olan kurum binası kalıntıları fotoğrafçıların odağı olmuş durumdadır. Fotoğraf sayfasında bu ilginç antik mimari yapının yanında Blaundus Ceres Tapınağı veya Demeter Tapınağı fotoğrafları bulunmaktadır. Ayrıca Blaundus Roma dönemi antik stadyumu ve Blaundus kaya mezarları fotoğraflarını Ege Bölgesi Blaundus antik kenti fotoğrafları arasında bulabilirsiniz.

Afrodisias Antik Şehri Fotoğrafları

Aydın şehrinde bulunan ve Afrodit Kültü’ne ait olan Afrodisias antik kentinin fotoğrafları her daim fotoğraf tutkunlarını çekmiştir. Afrodisias antik kenti içinde bir de Afrodisias Müzesi bulunmaktadır. Afrodisias fotoğrafları içinde müze eserleri ve heykel fotoğraflarının yanı sıra antik kentin ayakta kalabilmiş tapınak ve mimari yapı fotoğrafları da bulunmaktadır. Bunlar, Afrodit tapınağı fotoğrafları, Tetrastoon fotoğrafları, Bouleterion ve Afrodisias antik Roma stadyumu fotoğraflarıdır.

Pergamon Antik Şehri Fotoğrafları

İzmir Bergama içinde bulunan Pergamon antik kentinin fotoğrafları ise Ege Bölgesi içinde yer alan önemli antik kentler arasında sayılan Pergamon mimari yapı ve tapınak fotoğraflarını kapsamaktadır. Pergamon kütüphanesi, Pergamon tiyatrosu, Zeus Sunağı, Athena tapınağı fotoğrafları ilgili fotoğraf sayfası içindedir.

Bergama fotoğrafları, Pergamon Akropolisten Bergama'ya bakış - View of town from Acropolis, Pergamon photos

Bergama fotoğrafları, Pergamon Akropolisten Bergama’ya bakış – View of town from Acropolis, Pergamon photos

Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Ege bölgesi fotoğrafları içerisinde, doğa ile iç içe fotoğraf çekmek isterseniz Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nın fotoğraflarını öncelikle görmelisiniz. Ege Bölgesi Aydın şehrinde yer alan milli park çok geniş bir alanda bulunmakla birlikte Zeus Mağarası, Priene antik kenti gibi önemli antik alanları da barındırmaktadır.

Şirince fotoğrafları

İzmir Selçuk’ta bulunan ve özellikle Rum mimarisine dair evleri ile ön plana çıkmış olan Şirince köyü fotoğraflarında Rum evlerine dair birçok detay ve renk sizleri beklemektedir. Ege Bölgesi’nin önemli tarihi yerleşimlerinden olan köyde iki kilise ve birçok tarihi yer mevcuttur.

Tlos Antik Şehri Fotoğrafları

Likya Birliği önemli kentlerinden olan ve ismini kaya mezarları ile duyuran Tlos antik kenti fotoğrafları, yüksek rakımlı dağ manzaraları ve antik Roma dönemi yapıları ile kendisine hayran bırakacaktır.

Efes Antik Şehri Fotoğrafları

İzmir’de bulunan Efes antik şehri, tapınakları, antik tiyatro ve antik cadde fotoğrafları ile yüzyıllar öncesinden günümüze adeta göz kırpmaktadır. Türkiye’de en çok turist çeken antik şehirlerden biri olan Efes şehri çok geniş bir alana yayılmıştır. Efes fotoğrafları arasında ise

Milet antik şehri fotoğrafları

Aydın Didim sınırları içinde bulunan Milet antik kenti tapınakları, mimari yapıları, Milet Müzesi eserleri fotoğrafları için Milet antik kenti fotoğrafları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kayaköy Fotoğrafları

Muğla Fethiye’de kimsesiz bir köy olan Kayaköy taş evleri ve kiliseleri fotoğrafları için Kayaköy fotoğrafları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Uşak Antik Kentleri, Tarihi Yerleri ve Müzeleri Fotoğrafları

Uşak kenti Ege bölgesinin önemli şehirlerinden biri olmakla birlikte sınırları içinde birbirinden güzel fotoğraf çekebileceğiniz antik kentlere, tarihi yerlere, konaklara ve müzelere sahiptir. Uşak fotoğrafları için ilgili sayfaya göz atabilirsiniz.

Oysa henüz gidemediğimizden dolayı Ege bölgesi fotoğraf galerileri arasına koyamadığımız birçok gezilmesi, görülmesi gereken yerler de var. Fırsat buldukça gideceğimiz bu tarihi yerleri veya antik yerleşim alanlarını, gezi yazılarını hazırlayınca web sayfamızda sunacağız.

Ege Bölgesi Fotoğrafları ve Güzergâhları

Gezilerimizi genellikle güzergahlar dâhilinde yapmış olduğumuz için, bu zamana kadar yapmış olduğumuz gidilen güzergahlar veya rotalar hakkında buraya, planlanmamış olduğumuz gidilecek güzergahlar veya rotalar hakkında da buraya bakabilirsiniz. Bir Ege bölgesi güzergahı için ise Fethiye güzergahı sayfasına ayrıca bakabilirsiniz.

Unutmayın; en iyi yol gezdiğiniz yoldur!

Ayrıca diğer bölgelerimizde bulunan tarihi ve antik şehirlerin, gezilmesi gereken yerlerin fotoğrafları için aşağıdaki linklere de bakabilirsiniz.

Ayrıca İlgili Linkler:

Ege Bölgesi Antik Kentleri, Tarihi Yerleri
Marmara Bölgesi Fotoğrafları
İç Anadolu Bölgesi Fotoğrafları
Doğu Anadolu Bölgesi Fotoğrafları
Akdeniz Bölgesi Fotoğrafları
Karadeniz Bölgesi Fotoğrafları
Güneydoğu Anadolu Bölgesi Fotoğrafları
Ege bölgesi hava durumu

Verified by MonsterInsights