Ege Bölgesi

Ege bölgesi Antik Kentler, Tarihi Yerler ve Gezilecek Yerler

Ege Bölgesi, bu bölgemizdeki Milet antik kenti, boş bir köy olan Kayaköy, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş Letoon ve Xanthos antik kentleri. Şaraplarıyla ünlü Şirince köyü, Dilek Yarımadası Milli Parkı, Efes antik kenti ve daha fazlasıyla en renkli ve antik çağlardan bize göz kırpan diğer tarihi yerleriyle en batımızdaki bölgemizdir.

Ege bölgesinin nerede olduğunu anlatmaya gerek yok; hepimiz bölgenin nerede olduğunu biliyoruz. Ayrıca ülkemize ekonomi, ziraat, hayvancılık gibi konularda nasıl katkı sağladığını sağladığını hemen hemen biliyoruz.

İzmir, Ege bölgesinin kalbi sayılsa da, bölgenin turistik ve tarihi anlamda zenginliği, kesinlikle bölgenin her yanına dağılmış bir durumdadır. Biz ise gittiğimiz tarihi ve turistik yerleri gerek fotoğraflarla gerekse tur yapabileceğiniz rota ve güzergahlarla sizlere aktarmaya çalışacağız. Aslında bölgede gezilesi ne kadar çok yer olduğunu anlatmaya çalışacağız. Pek tabi ki güneş her yerde aynı güneş ve bu muazzam güzellikteki ülkenin tarihi karşısındaki hayranlığımız apayrı..

Ege bölgesine hangi güzergahtan girerseniz girin, antik kentlerden kesinlikle biri sizi karşılayacak ve tüm o görkemiyle sizi kendisine hayran bırakacaktır.

Ege bölgesi güzergahlarından Fethiye Karina güzergahı için tıklayabilirsiniz. Ayrıca Şirince Denizli güzergahına bakmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Ege Bölgesi gezilecek yerler ve fotoğraflar için tıklayabilirsiniz

Neden Ege Bölgesi

Ege bölgesi ile ilgili bir tatil planı yapacaksanız bu kesinlikle antik kentler ve tarihi yerler ile ilgili olmalıdır. Eğer android telefonlar yerine bir ‘organik’ harita ile gezmek isterseniz aslında bu bölge biçilmiş kaftan.

Aslında işin keyfi de öyle değil midir? Tabi ki teknolojinin varoluş sebeplerinden biri de insanoğlunun hayatını kolaylaştırmaya çalışmasıdır. Bir ana yoldan bir tali yola saptığınızda antik kentlerden biri ile karşılaşmanız an meselesi. Kaybolsanız bile dert değil, buradaki insanlar Güzelyurt insanı gibi güzel insanlar. Kesinlikle yardımcı olacaklardır.

Tabi ki denizin, kumsalın tadına varmak için de harika bir bölgedir Ege bölgesi. Ancak zaman kaybına önem vermiyorsanız, araştırmayı, tarihi sevmiyorsanız diyeceğimiz bir şey yok. Ayrıca Akdeniz bölgesine inmek için en keyifli manzaralı rotalara sahiptir Ege bölgesi.

Hadi bir yere bırakın antik kentleri, tarihi şehirleri, geçmişi hepsini bir kenara bırakın. Karadeniz‘den sonra en yeşili bol yeridir ülkemizin. Yaşadığımız bu topraklarda yeşillik alanlar gittikçe azalmakta, bazen katledilmekte. Kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmezi zeytini bize tattıran zeytin ağaçları bile binbir sebeplerle talan edilmek istenmekte.

Yakalayın o yeşili.
Çıkın Ege’nin yollarına.

error: fotoğrafları izinsiz kullanmak yasaktır!