Güneydoğu Anadolu Bölgesi Tarihi Şehir, Antik Kent Fotoğrafları

Güneydoğu Anadolu Bölgesi fotoğrafları, görselleri ve albümleri Güneydoğu bölgesinde antik kentler, tarihi şehirler, mili parklar ve ören yerleri ile görülmesi gerekli yerler ve fotoğraflar içermektedir. Anadolu’nun en eski uygarlık ve medeniyetlerini barındıran bölgesi olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi, aynı zamanda kadim uygarlıkların da geçiş noktası olmuştur. Tarihin en eski medeniyetleri olan Mezopotamya medeniyetlerinin yolu üzerindedir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi ismi ise 1941 yılında Ankara’da yapılan I. Coğrafya Kurultayı’nda bölgenin Anadolu’daki coğrafi konumuna göre belirlenerek verilmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi tarihi, mistik ve etkileyici atmosferi ve Anadolu’nun batısına nazaran tarihi ve antik yerleşkelerinin nispeten biraz daha eskiye dayanması burada çekilecek fotoğraflara ayrı bir önem katmaktadır. Bu yüzden gezi fotoğrafçılığı anlamında Güneydoğu Anadolu Bölgesi fotoğrafları, diğer bölgelerde çekilen fotoğraflara nazaran daha etkileyici olabilmektedir.

Hasankeyf fotoğrafları görülmesi gereken yerler Zeynel Bey Türbesi Güneydoğu Anadolu - Zeynel Bey Tomb, Hasankeyf photos Southeastern Anatolia region Turkey

Hasankeyf fotoğrafları görülmesi gereken yerler Zeynel Bey Türbesi Güneydoğu Anadolu – Zeynel Bey Tomb, Hasankeyf photos Southeastern Anatolia region Turkey

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Fotoğrafları

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Fotoğrafları ve Tarihi Yerler, Antik Şehirler

Güneydoğu Anadolu Bölgesi fotoğrafları listesi içinde Güneydoğu Bölgesi antik şehirler, müzeler ve tarihi yerler fotoğrafları ve fotoğraf albümlerini barındırmaktadır.

Dara Fotoğrafları

Dara antik kenti de denilen Mezopotamya Harabeleri, Mardin şehrine 30 dakika kadar sürmektedir. Dara antik kenti sarnıçları, yapıları ve mezarları ile Dara antik kenti fotoğrafları için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Nemrut Fotoğrafları

Nemrut Dağı doruğunda bulunan Kommagene heykelleri ve Nemrut Dağı gündoğumu Türkiye’nin önemli kültür mirasıdır diyebiliriz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş olan Nemrut Dağı ve heykelleri fotoğrafları için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Nemrut dağı ile ilgili fotoğraf çekmek istediğinizde özellikle gün doğumu ve gün batışlarında gölgeler uzayacağı için Nemrut heykellerinin ihtişamı daha da belirgin olacaktır. Ayrıca milli park bölgesinde bulunan çeşitli anıtlar da fotoğraf çekilecek yerler olarak karşınıza çıkacaktır.

Zeugma Müzesi Fotoğrafları

Türkiye’nin en önemli ikinci mozaik müzesi olan Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’nde başta Zeugma antik kenti olmak üzere bölgedeki höyük ve antik kentlerden getirilen mozaikler bulunmaktadır. Zeugma Mozaik Müzesi fotoğrafları için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Diyarbakır Kalesi burçları ve Hevsel bahçeleri, Diyarbakır fotoğrafları - Diyarbakır Fortress towers and Hevsel gardens, Southeastern Anatolia Diyarbakir photos

Diyarbakır Kalesi burçları ve Hevsel bahçeleri, Diyarbakır fotoğrafları – Diyarbakır Fortress towers and Hevsel gardens, Southeastern Anatolia Diyarbakir photos

Diyarbakır Surları ve Kalesi Fotoğrafları

Güneydoğu Anadolu Bölgesi tarihçesi ile en eski bölgelerimizden biridir. Diyarbakır da bu bölgenin ve Türkiye’nin en eski ve kültürü en zengin kentlerindendir. Bu anlamda birçok tarihi kilise, tarihi camiye sahip olan kentin fotoğrafları da tarihe ışık tutmaktadır. Diyarbakır surlarından Hevsel Bahçeleri’ne Diyarbakır fotoğrafları için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Mardin Taş Evleri ve Sokakları Fotoğrafları

Taş işçiliğinin en güzel örneklerinin görüldüğü Mardin şehri fotoğraflar içerisinde Mardin taş evleri, Mardin çarşıları, medreseleri ve camileri ile ilgili fotoğraflar bulunmaktadır. Mardin şehri fotoğrafları için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Mardin Müzesi Fotoğrafları

Mardin ve çevresinde bulunan antik kent ve höyüklerden çıkartılan tarihi eserler ve buluntular Mardin Müzesi sergi salonlarında sergilenmektedir. Mardin Müzesi fotoğrafları içerisinde bölgenin kültürünü yansıtan eserler ile birlikte bilinen birçok höyükte yapılan kazılar hakkında da detaylı bilgiler bulunmaktadır.

Tarihi Harran Evleri Fotoğrafları

Güneydoğu Anadolu fotoğraflar listesi içinde en ilginç yerlerden biri de Harran Ovası’dır. Konik kubbeli evleri ve Anadolu’nun ilk eğitim binası fotoğrafları için Harran fotoğrafları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Mor Gabriel Fotoğrafları

Mardin Midyat’ta bulunan ve aktif olarak kullanılan Mor Gabriel Manastırı veya Deyrulumur Manastırı taş yapısı ve tarihi ile eşsiz yapılardan biridir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi fotoğraflar listesi içinde yer alan Mor Gabriel Manastırı fotoğrafları, manastırın görülmesi gerekli tüm bölümlerini kapsamaktadır.

Göbeklitepe Fotoğrafları

İnsanlık tarihinin baştan yazılmasına vesile olan ve bilim insanlarının kafasını karıştıran dünyanın en eski yapısı olma özelliğini elinde tutan Göbeklitepe, Şanlıurfa’da bulunmaktadır. Monolitleri, insan figürleri ve sembolleri ile Göbeklitepe fotoğrafları için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Hasankeyf, Yıkılan Tarihin Fotoğrafları

Hasankeyf, baraj yapımından dolayı, ne yazık ki yok olmuştur. Bildiğiniz üzere bölgede bulunan tarihi eserler taşınmıştır. Hasankeyf tarihi eserleri ve Hasankeyf tarihi yapılarını özgün yerlerinde görmek için Hasankeyf fotoğrafları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Eski Halfeti Fotoğrafları

Halfeti ve Rumkale, Şanlıurfa ve Gaziantep şehir sınırlarının ortasındaki Birecik Baraj Gölü’nün iki yakasında bulunan tarihi yerleşimleridir. Eski Halfeti’yi ise yukarıdaki fotoğrafta görülen ‘Batık Minare’den hatırlayabilirsiniz. Halfeti ve Rumkale fotoğrafları için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Güneydoğu Anadolu Güzergâh ve Rota Fotoğrafları

Güneydoğu bölgesini gezerken bir güzergah ve tur dâhilinde gittiğimiz için bu güzergahta da çeşitli anları fotoğrafladık. Belki ilginizi çekmesi açısından Güneydoğu Anadolu güzergah ve rota fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca İlgili Linkler:

Güneydoğu Anadolu Bölgesi tarihi şehirler, antik kentler
Güneydoğu Anadolu Bölgesi tur ve güzergâhı
Karadeniz Bölgesi Fotoğrafları
Marmara Bölgesi Fotoğrafları
Ege Bölgesi Fotoğrafları
Akdeniz Bölgesi Fotoğrafları
İç Anadolu Bölgesi Fotoğrafları
Doğu Anadolu Bölgesi Fotoğrafları
Güneydoğu Anadolu Bölgesi hava durumu