Marmara Bölgesi Turistik Yer Tarihi Yer ve Müzeler Fotoğrafları

Marmara bölgesi müzeleri, tarihi yerleri, antik kent ve şehir fotoğrafları olarak derlenmiş olan bu sayfa, Marmara bölgesi sınırları içinde fotoğraf çekilecek tarihi yerler nelerdir sorusunun cevabını hem tarih severlere hem de fotoğraf severlere vermektedir. Marmara bölgesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin Asya ve Avrupa kıtalarında yer alan ve iki kıtayı bağlayan tek bölgesi olmakla birlikte kültürel çeşitliliğin çok olduğu ve nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu bölgedir. Özellikle birçok medeniyetin geçiş bölgesi olması ve tarihte birkaç önemli imparatorluğun başkenti olan İstanbul’un da bölgede olması sebebiyle ve Marmara bölgesi ayrı bir öneme sahiptir. Tüm bu medeniyetlerin ışığında Marmara bölgesi tarihi yer ve mekân fotoğrafları çekmek için birçok alan, müze ve tarihi yapıya sahiptir.

I. Coğrafya Kongresi’nin 1941 yılındaki toplantısı sonucunda Marmara Bölgesi ismi verilen bölge içerisinde, fotoğrafları çekilecek on bir kent bulunmaktadır. Marmara bölgesi tarihi yerler, antik şehirler sayfasında anlattığımız üzere bölgedeki on bir kentin önemi, hem İstanbul’un birçok defa kuşatılmasından hem de Roma İmparatorluğu ve özellikle Bizans İmparatorluğu’nun izlerinin günümüze kadar gelebilmesinden dolayı büyüktür. Bugün Trakya bölgesinde Roma dönemi birçok antik kentte kazılar devam etmekte olsa da ne yazık ki harap edilen birçok eser de günümüze kadar gelememiştir. Özellikle Semavi Eyice’nin veya Bizanslı tarihçilerin kitaplarında bahsetmiş olduğu muhteşem Bizans eserleri (mimari yapılar, heykeller, güzel sanatlar) günümüze kadar gelememiş ya da gelse de tahribata uğramış olsa da Marmara bölgesi fotoğraf çekmek açısından çeşit çeşit ve rengârenk konular sunmaktadır.

Troya antik kenti fotoğrafları Troya kenti girişi ve surlar - Troy ancient city photos Troy city entry and ramparts

Troya antik kenti fotoğrafları Troya kenti girişi ve surlar – Troy ancient city photos Troy city entry and ramparts

Marmara Bölgesi Fotoğraflar

Marmara Bölgesi Fotoğrafları: Şehir Şehir Fotoğraf Çekilecek Önemli Yerler

On bir şehre sahip olan Marmara bölgesi içerisinde özellikle İstanbul müzeleri, tarihe tanıklık etmiş ve günümüze kadar korunmuş olan fotoğrafları ile sizleri büyüleyecek olan birbirinden çok çeşitli ve değerli eserlere ev sahipliği yapmaktadır. İstanbul’daki önemli müzeler, İstanbul’un göbeğinde Sultanahmet meydanı çevresinde bulunuyor olsa da tek bir müzeyi gezmek yarım gününüzü alabilir. İstanbul haricindeki diğer kentlerde ise genellikle Etnografya müzeleri olsa da Bizans dönemi eserleri ve Osmanlı yapıları görmek ve özellikle Trakya’da yeşilliği bol, doğal çevre fotoğrafı çekebilmek mümkün olmaktadır.

İstanbul Müzeleri ve Önemli Yerler Fotoğrafları

Dünyanın kadim kentleri arasında olan İstanbul, fotoğraf çekmek için sizlere enfes dekor oluşturan tarihi kentlerden biridir. Resmî olarak 16 milyona yaklaşan nüfusu ile şehir içinde fotoğraf çekmek zor olsa da, günün erken saatlerinde fotoğraf çekmenin ayrı bir tadı bulunmakta. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi müze konusunda ülkemizin en gözde kentidir İstanbul. Müzelerin bir kısmında profesyonel makine ile fotoğraf çekmek ücrete tabi olsa da, özellikle tarihi eser fotoğrafı çekmek gerçekten ilginç deneyim oluşturabilir. İstanbul’un en çok ziyaret edilen müzelerinin fotoğrafları aşağıdadır.

İstanbul’un tarihi yarımadasının dokusu, kalabalık çarşıları, hanları, İstanbul Boğazı’nın köyleri, Rumelihisarı’nın sessiz ve sakinliği ile daracık sokakları ve bunların yanında sonsuz lokasyonu ile sadece Marmara bölgesi şehirleri içinde değil Türkiye’nin en önemli şehri olan İstanbul fotoğraf tutkunlarına birçok seçenek sunmaktadır. İstanbul fotoğraflarında Bizans’ın mimari anıtlarından olan Ayasofya, önemli bir nirengi noktası olan Galata Kulesi ve Osmanlı İmparatorluğu’nun şaheseri Süleymaniye cami bu tarihi yerlerden bazılarıdır.

Yerebatan Sarnıcı Fotoğrafları

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Fotoğrafları

İstanbul Harbiye Askeri Müzesi fotoğrafları

Rahmi Koç Müzesi fotoğrafları

İstanbul Arkeoloji Müzeleri fotoğrafları

İstanbul Sirkeci Demiryolu Müzesi fotoğrafları

İstanbul Deniz Müzesi fotoğrafları

Ayasofya Müzesi fotoğrafları

Sancaklar Cami fotoğrafları

Kariye Camii Fotoğrafları

İstanbul Boğazı Yalıları Fotoğrafları

Tekfur Sarayı ve Müzesi Fotoğrafları

İstanbul Boğazı Rumelihisarı Yusuf Ziya Köşkü veya Perili Köşkü - Bosphorus European Side Rumelihisarı Yusuf Ziya Mansion or Haunted Mansion

İstanbul Boğazı Rumelihisarı Yusuf Ziya Köşkü veya Perili Köşkü – Bosphorus European Side Rumelihisarı Yusuf Ziya Mansion or Haunted Mansion

Çanakkale Önemli Tarihi Yerler Fotoğrafları

Çanakkale tarihimize ışık tutan ve Çanakkale gezilecek yerler listesi içinde antik kentleri tarihi yerleri çok olan kentimizdir. Troya antik kenti, Apollon Smintheus Kutsal Alanı, Gelibolu ve Seddülbahir en başta gelen gezilecek tarihi yerler ve antik kentlerdendir. Bunun yanında Türkiye’nin en önemli müzelerinden Troya Müzesi de Çanakkale sınırları içinde bulunmaktadır.

Gelibolu fotoğrafları

Seddülbahir fotoğrafları

Truva antik kenti fotoğrafları

Troya Müzesi fotoğrafları

Parion antik kenti fotoğrafları

Apollon Smintheus Tapınağı ve Kutsal Yeri Fotoğrafları

Edirne Tarihi Yer Fotoğrafları

Osmanlı Devleti başkentliği de yapmış olan Edirne’de Osmanlı döneminin ilk devirlerinde yoğun kullanılan ama 18. Yüzyıla kadar kullanımı sürmüş olan eski saray harap durumda olsa da Mimar Sinan’ın eseri Selimiye Cami ve Eski Cami günümüzde de hala ayakta durmakta ve ziyaret edilmektedir. Marmara Bölgesi fotoğrafları için özellikle Edirne şehrine fotoğraf çekmeye gidecekseniz bu iki tarihi mimari eserin yanında müzelerine de uğramayı ihmal etmemelisiniz.

Edirne Eski Cami fotoğrafları

Kırklareli Önemli Yer Fotoğrafları

Trakya’nın yeşilliğinin ortasında olan Kırklareli, Türkiye Mağaraları içerisinde önemli bir mağaraya, Dupnisa mağarasına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Dupnisa yolu da görülmeye ve fotoğraflanmaya değer yeşilin her tonunu barındırmaktadır.

Dupnisa Mağarası fotoğrafları

Tekirdağ Fotoğrafları

Tekirdağ şehir merkezi içerisinde bulunan Tekirdağ Arkeoloji Müzesi, tarihi ve antik buluntuları fotoğraflamanız açısından elverişli bir müzedir. Ayrıca müzenin bulunduğu sokakta klasik Türk mimarisi tarzında Tekirdağ körfezine bakan yapılarla birlikte, sokağın başında ise ünlü Rakoczi müzesi bulunmaktadır. Ayrıca Tekirdağ’ın çevresindeki antik kentlerde kazılar sürdüğünden buralarda fotoğraf çekimi yapmak zordur.

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi fotoğrafları

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Marmara Denizi Amfora batığı 11.yy - Tekirdağ Archeology and Ethnography Museum Marmara Sea, the sunken of the Amphoras 11th Century AD

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Marmara Denizi Amfora batığı 11.yy – Tekirdağ Archeology and Ethnography Museum Marmara Sea, the sunken of the Amphoras 11th Century AD

Bursa Tarihi Yer Fotoğrafları

Adını Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti olduğu kadar müzeleri ile de duyuran Bursa’da fotoğraflanacak doğa harikaları olduğu kadar tarihi mahalle ve yerleşimleri de vardır. Özellikle birçok değişik konuda müze bulunan Bursa’da fotoğraf çekilecek birçok alan mevcuttur. Geleneksel Türk Osmanlı mimarisindeki evleri fotoğraflamak için şehir içinde tur atmanız gerekmektedir. Bunun yanında özellikle Cumalıkızık köyünü fotoğraflamak için yurtiçi ve yurtdışından birçok turist gelmektedir. Gölyazı ise tarihi evleri ve mevsiminde giderseniz leylekleri fotoğraflamanız için enfes mekânlardan biridir.

Cumalıkızık fotoğrafları

Balıkesir Fotoğrafları

Özellikle Kaz Dağları Milli Parkı, fotoğraf çekmeyi sevenlerin uğrak yerlerinden biridir. Ayrıca Tahtakuşlar köyü içerisinde bulunan müze de Türkiye’de konusu itibari ile tektir. Şehir merkezindeki Kuvayi Milliye Müzesi küçük olduğu kadar dönemin silahları ve giysileri ile de ilgili fikirler vermektedir. Kapıdağ yarımadası ise fotoğraf alıştırmaları yapmak için yılın her mevsimi tüm renkleri ile göz kamaştırmaktadır. Ayrıca Manyas Kuş Cenneti ise teleobjektiflerle gidilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Bandırma Arkeoloji Müzesi fotoğrafları

Kapıdağ fotoğrafları

Yalova, Kocaeli, Sakarya, Bilecik şehirleri ise Marmara bölgesi içerisinde bulunan diğer şehirlerimizdendir. Henüz bu kentler içerisinde gezmeye veya fotoğraf çekmeye fırsatımız olmamış olsa da Acarlar longozu (Sakarya), Kocaeli Arkeoloji Müzesi, Yalova Atatürk Köşkü, Bilecik Söğüt Müzesi, Bilecik Harmankaya Kanyonu’nun önemli olduğu kadar fotoğraflanacak yerler olduğunu da bilmekteyiz ve tabi ki buralara da gitmiş olduğumuzda fotoğraflarını paylaşacağız.

Ayrıca İlgili Linkler:

Marmara bölgesi gezilecek antik kentler ve tarihi yerler
Marmara Bölgesi Güzergahı
Karadeniz bölgesi fotoğrafları
Ege bölgesi fotoğrafları
Akdeniz bölgesi fotoğrafları
Marmara Bölgesi hava durumu