İç Anadolu Bölgesi Müze, Tarihi ve Antik Şehir Fotoğrafları

İç Anadolu bölgesi fotoğrafları da diyebileceğimiz Orta Anadolu fotoğrafları, görselleri ve albümleri, İç Anadolu bölgesinde gezilecek antik şehir, tarihi kent, ören yerleri ve müzelerin fotoğraflarını kapsamaktadır. Türkiye tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Özellikle Anadolu’daki Hitit Devleti dönemi esnasında Anadolu’da bazı bölge isimleri bulunmaktadır. Bu isimler Paflagonya bölgesi, Bitinya bölgesi gibi. Ancak İç Anadolu Bölgesi ismi ise 1941 yılında Ankara’da yapılan I. Coğrafya Kurultayı’nda verilmiştir. Bölgeye bu ismin verilmesi Anadolu’da bulunan coğrafi konumuna göredir.

İç Anadolu fotoğrafları, sizlerde hayranlık uyandıracak tarihi eserleri, antik ve tarihi kentleri, fotoğraf çekilecek ören yerleri ve alanları olarak fotoğraf severler için mükemmel bir kaynaktır. Eski zamanlardan beri İç Anadolu bölgesinin bir geçiş bölgesi olması ve Anadolu’da yerleşik hayatın da kalbi olması nedeniyle fotoğraf konusunda harika deneyimler sunmaktadır. İç Anadolu bölgesi fotoğrafı çekmek isterseniz yazımıza göz atmalısınız.

Güzelyurt fotoğrafları Kırk Kilise Vadisi Aksaray İç Anadolu Bölgesi - Fourty Church Valley Central Anatolia Region Guzelyurt photos

Güzelyurt fotoğrafları Kırk Kilise Vadisi Aksaray İç Anadolu Bölgesi – Fourty Church Valley Central Anatolia Region Guzelyurt photos

İç Anadolu Bölgesi Fotoğrafları

İç Anadolu Bölgesi Fotoğrafları Tarihi Yerler ve Antik Şehirler

İç Anadolu bölgesi tarihi şehir ve antik kent anlamında diğer bölgelerimizden daha az zengin değildir. Çorum ilimizde bulunan Hitit yerleşkelerinden, Alacahöyük ve Hattuşa’dan, Ihlara vadisindeki mağara kiliselerine kadar çeşitlilik göstermektedir. Çorum’da bulunan bu antik yerleşimler fiziki olarak İç Anadolu Bölgesi’nde bulunmaktadır. Aynı zamanda rahmetli Türk tarihi profesörü Halil İnalcık’ın çeşitli kitaplarında bahsettiği yapılar bu bölgededir. Anadolu Selçuklu ve Osmanlı zamanından kalma birçok yapı, köprü, İç Anadolu bölgesi içinde çeşitli şehirlerde sizi beklemektedir.

Güzelyurt Yüksek Kilise, Analipsis Orta Anadolu Aksaray - St. Analipsis Church, Central Anatolia Region Guzelyurt Photos

Güzelyurt Yüksek Kilise, Analipsis Orta Anadolu Aksaray – St. Analipsis Church, Central Anatolia Region Guzelyurt Photos

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Fotoğraflar

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde bulunan tüm antik şehirlerden getirilen eserler Anadolu Medeniyetleri Müzesi sergi salonlarında bulunmaktadır. Anadolu Medeniyetleri Müzesi fotoğrafları için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Tuz Gölü Fotoğraflar

Türkiye’nin tuz ihtiyacını karşılayan ve doğal bir göl olan Tuz Gölü, zaman zaman pembe rengi ile görenleri şaşırtmaktadır. Derinliği 15 cm’yi geçmeyen Tuz Gölü fotoğrafları için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Mevlana Müzesi Fotoğraflar

Mevlana, hümanizmin ve Mevleviliğin babasıdır. Özellikle Japonlar başta olmak üzere dünyanın her yerinden ziyaretçiler Konya’da bulunan Mevlana Müzesi veya türbesini ziyaret etmektedir. Mevlana Müzesi ve müze eserleri fotoğrafları için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Konya Arkeoloji Müzesi Fotoğraflar

Konya şehri höyükleri ile bilinen İç Anadolu Bölgesi şehrimizdir. Konya’nın merkezinde bulunan arkeoloji müzesi içerisinde höyüklerden çıkartılan tarihi eserler ile Roma dönemi lahitleri ve Poseidon heykeli fotoğrafları için Konya Arkeoloji Müzesi fotoğrafları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Divriği Ulu Camii Fotoğraflar

Anadolu Selçuklu eseri olan ve dünyada başka bir benzeri olmayan Sivas Divriği Ulu Cami ve Şifahanesi, bezemeleri ile nefes kesmektedir. Divriği Ulu Camii fotoğrafları için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Konya Sahip Ata Müzesi Fotoğraflar

Anadolu Selçuklu mimarisi olan Sahip Ata Vakıf Müzesi içinde başta Osmanlı olmak üzere Anadolu Selçuklu eserleri bulunmaktadır. Özellikle Anadolu Selçuklu dönemi çinileri görülmeye değerdir. Konya Sahip Ata Vakıf Müzesi fotoğrafları için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Sivas Arkeoloji Müzesi

Sivas şehrinde Anadolu Selçuklu eserleri adeta kentin her yerine dağılmış durumdadır. Tarihi eserleri ile zengin bir koleksiyonu olan Sivas Arkeoloji Müzesi fotoğrafları için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Anıtkabir ve Anıtkabir Müzesi Fotoğraflar

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün istirahatgâhı olan Anıtkabir içinde bir de Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi bulunmaktadır. Anıtkabir ve Anıtkabir Müzesi fotoğrafları için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Odunpazarı Fotoğrafları

Eskişehir ilimizde bulunan ve tarihi evleri ile göz kamaştıran Odunpazarı semti, neredeyse günün her saati görülmeye değer mimari yapıları ile turistik yerlerden biridir. Odunpazarı ve Odunpazarı evleri fotoğrafları için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Aksaray Güzelyurt Fotoğraflar

Aksaray şehrinde bulunan Güzelyurt, Ihlara Vadisi’ne sadece 7 km mesafededir. Kırk Kilise Vadisi ve tarihi Rum evleri mimarisi ile sessiz olan Güzelyurt, enfes bir Hasan Dağı manzarasına da sahiptir. Güzelyurt fotoğrafları için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Kapadokya Fotoğraflar

Göreme Milli Parkı içinde bulunan peri bacaları ve kaya evleri Türkiye’nin en bilinen antik yerleşimlerinden biridir. Son yıllarda imara açılması ile gündeme gelen Kapadokya fotoğrafları için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

İç Anadolu Bölgesi Hitit Yerleşimleri Fotoğrafları

Hattuşa antik kenti, Boğazköy Müzesi, Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı ve Alacahöyük Karadeniz Bölgesi’ne bağlı olan Çorum şehri sınırlarında olsa da fiziki olarak İç Anadolu Bölgesi içinde bulunmaktadır.

Hattuşa fotoğraflar
Yazılıkaya fotoğraflar
Alacahöyük fotoğraflar
Boğazköy Müzesi fotoğraflar

İç Anadolu Bölgesi Güzergâh ve Rota Fotoğrafları

İç Anadolu Bölgesi’nin sınırları dâhilinde gezi yaparken çektiğimiz güzergah ve rota fotoğrafları da bulunmaktadır. Bu daha az özellikli İç Anadolu Bölgesi gezi ve güzergah fotoğrafları için buraya bakabilirsiniz.

Ayrıca İç Anadolu haricindeki diğer bölgelerde bulunan antik şehir ve tarihi yer fotoğrafları için sayfanın alt kısmına bakabilirsiniz.

Ayrıca İlgili Linkler:

İç Anadolu bölgesi antik kentler ve tarihi şehirler
Marmara Bölgesi Fotoğrafları
Karadeniz Bölgesi Fotoğrafları
Ege Bölgesi Fotoğrafları
Güneydoğu Anadolu Bölgesi Fotoğrafları
Doğu Anadolu Bölgesi Fotoğrafları
Akdeniz Bölgesi Fotoğrafları
İç Anadolu bölgesi hava durumu