İç Anadolu Bölgesi fotoğrafları

İç Anadolu bölgesi fotoğrafları da denilen Orta Anadolu fotoğrafları, görselleri ve albümleri, İç Anadolu bölgesinde görülmesi gereken, gezilecek antik şehir, tarihi şehir, ören yerleri ve müzeleri kapsamaktadır.

İç Anadolu fotoğraf çekimi, sizlerde eşsiz ve hayranlık uyandıracak tarihi eserleri, antik ve tarihi kentleri, fotoğraf çekilecek ören yerleri ve alanları fotoğraf severler için mükemmel bir kaynaktır. Eski zamanlardan beri İç Anadolu bölgesi bir geçiş bölgesi olması ve Anadolu’da yerleşik hayatın da kalbi olması nedeniyle fotoğraf konusunda harika deneyimler sunmaktadır. İç Anadolu bölgesi fotoğrafı çekmek isterseniz yazımıza göz atmalısınız.

İç Anadolu Bölgesi Fotoğrafları ve Çekilecek Yerler

Çok yakında sayfasını hazırlayacağımız Tuz gölü ve Tuz gölü fotoğrafları, İç Anadolu bölgesi sınırları içinde fotoğraf çekmeniz için gidilebilecek yerlerden biridir.

Odunpazarı fotoğrafları sizlere çok daha değişik dekor ve görsellik katabilir. Bu kadar tarihi evi bir arada görmeniz, Safranbolu haricinde zor olabilir.

Güzelyurt fotoğrafları çekerken hem mimari olarak, hem de tarihsel olarak farklı boyutlara geçebilirsiniz. Aksaray’da bulunan Güzelyurt, etrafındaki antik ve tarihi yapılarıyla zaten bir kaynak gibidir. Gerek Sivrihisar ve Kızıl Kilise çevresi, gerekse Ihlara vadisi bu anlamda biçilmiş kaftandır. Eğer tarihe de ilginiz varsa kesinlikle gitmelisiniz.

Ayrıca İç Anadolu bölgesi şehirlerinden Aksaray’da bulunan Güzelyurt’ta bulunan Kiliseler vadisinde ufak bir gezintiye çıkarsanız sizi daha da etkileyeceğine eminiz.

Kapadokya, Göreme ve Ürgüp fotoğrafları İç Anadolu bölgesi fotoğraf çekimi kapsamında ve tarihi yer fotoğrafları olarak, zaten sizler daha denklanşöre basmadan sizlerde hayranlık uyandıracaktır. Özellikle bu bölgedeki peri bacaları denilen oluşumlar sizlere tarifi zor kareler bırakabilir. Kapadokya bölgesinde balon yolculuğu da yapıldığından buradaki fotoğraf çekimi deneyimleri de tarifsiz olacaktır. Balonlara binebilmek için önceden rezervasyon yapmanız gerekmekte ve sabah çok erken saatlerde kalkıp aktivitenin yapıldığı yere gitmelisiniz. Unutmadan, tabi ki hava şartları elverdiği sürece.

İç Anadolu Bölgesi Tarihi Yerler ve Antik Şehirler Fotoğrafları

İç Anadolu bölgesi tarihi ve antik kent anlamında diğer bölgelerimizden az zengin değildir. Çorum ilimizde bulunan Hitit yerleşkelerinden, Alacahöyük ve Hattuşa’dan, Ihlara vadisindeki mağara kiliselerine kadar çeşitlilik göstermektedir.

Aynı zamanda rahmetli Türk tarihi profesörü Halil İnalcık’ın çeşitli kitaplarında bahsettiği gibi Anadolu Selçuklu ve Osmanlı zamanından kalma bir çok yapı, köprü, İç Anadolu bölgesi içinde çeşitli şehirlerde sizi beklemektedir.

Ankara’da Hacı Bayram Veli camisi yanın bulunan Augustus tapınağı da fotoğraflanmaya değecek yapılardandır.

Adana – Ankara yolu üzerinde bulunan düz Aksaray ovaları ve Hasandağı, fotoğraflarda bir sonsuzluğu anlatırcasına sessizce beklemektedir.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz Kapadokya, Göreme, Ürgüp ve Zelve Açık Hava müzesinde geçireceğiniz birkaç gün, buranın psikolojisini anlamanıza ve çok daha özellikli fotoğraf çekmenize sebep olacaktır.

Konya şehrinin tarihi geçmişini yansıtan mekanları ve Konya’da bulunan müzeleri de fotoğraf çekmek için iyi mekanlardandır. Karaman ilimizde Hatuniye Medresesi, Hürrem Dayı Medresesi de fotoğraf anlamında göz dolduracak yerlerdendir.

Bunların yanında Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Etnografya Müzesi, Ankara Resim ve Heykel Müzesi ise başlı başına fotoğraf çekimi için enfes dekor özelliği sağlamaktadır.

İç Anadolu Bölgesi Fotoğrafları, Güzergah ve Rota Fotoğrafları

İç Anadolu Bölgesi sınırları dahilinde gezi yaparken çektiğimiz güzergah ve rota fotoğrafları da bulunmaktadır. Bu daha az özellikli İç Anadolu Bölgesi gezi ve güzergah fotoğrafları için buraya bakabilirsiniz.

Ayrıca İç Anadolu haricindeki diğer bölgelerde bulunan antik şehir ve tarihi yer fotoğrafları için sayfanın alt kısmına bakabilirsiniz.

İç Anadolu Fotoğrafları Haricinde Diğer Bölge Fotoğrafları

 
 
 
 
 
error: fotoğrafları izinsiz kullanmak yasaktır!