İç Anadolu Bölgesi fotoğrafları – Central Anatolia Region Photos

 

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Fotoğraflar


 

Alacahöyük Fotoğraflar


 
 
 

Tuz gölü fotoğraflar


 
 
 

Boğazköy Müzesi Fotoğraflar


 
 

Anıtkabir fotoğraflar


 

İç Anadolu bölgesi fotoğrafları da denilen Orta Anadolu fotoğrafları, görselleri ve albümleri, İç Anadolu bölgesinde görülmesi gereken, gezilecek antik şehir, tarihi şehir, ören yerleri ve müzeleri kapsamaktadır.

İç Anadolu fotoğraf çekimi, sizlerde eşsiz ve hayranlık uyandıracak tarihi eserleri, antik ve tarihi kentleri, fotoğraf çekilecek ören yerleri ve alanları fotoğraf severler için mükemmel bir kaynaktır. Eski zamanlardan beri İç Anadolu bölgesi bir geçiş bölgesi olması ve Anadolu’da yerleşik hayatın da kalbi olması nedeniyle fotoğraf konusunda harika deneyimler sunmaktadır. İç Anadolu bölgesi fotoğrafı çekmek isterseniz yazımıza göz atmalısınız.

Hattuşa Boğazköy Nişantaş ya da Nişantepe yazıtı, Hititler, Boğazkale Çorum - Hattusa rock inscription, Çorum Turkey

Hattuşa Boğazköy Nişantaş ya da Nişantepe yazıtı, Hititler, Boğazkale Çorum – Hattusa rock inscription, Çorum Turkey

İç Anadolu Bölgesi Fotoğrafları ve Fotoğraf Çekilecek Yerler

Anadolu Medeniyetleri Müzesi fotoğrafları sizlere hem Anadolu’nun tarihi hakkında bilgiler verecek hem de az ışık olan ortamda nasıl fotoğraf çekilir bu konuda deneyim sunacaktır.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Hitit Güneş kursu Alacahöyük M.Ö. 2500-2250 - Anatolian Civilizations Museum photos Hittite Sun Disk Alacahoyuk 2500-2250 B.C

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Hitit Güneş kursu Alacahöyük M.Ö. 2500-2250 – Anatolian Civilizations Museum photos Hittite Sun Disk Alacahoyuk 2500-2250 B.C

Tuz gölü ve Tuz gölü fotoğrafları, İç Anadolu bölgesi sınırları içinde fotoğraf çekmeniz için gidilebilecek yerlerden biridir ve muhteşem deneyimler geçirmenize neden olacaktır.

Tuz gölü fotoğrafları - Turkey Central Anatolia, Salt lake beach

Tuz gölü fotoğrafları – Turkey Central Anatolia, Salt lake beach

Çorum ili idari olarak Karadeniz bölgesinde olsa da Çorum’a bağlı olan Alacahöyük, Yazılıkaya ve Hattuşa fiziki olarak İç Anadolu bölgesinde bağlıdır. Bundan dolayı özellikle Hitit medeniyetini anlamak için Hattuşa fotoğrafları, Yazılıkaya fotoğrafları ve Alacahöyük fotoğrafları görsel anlamda kaynak olacaktır.

Odunpazarı fotoğrafları sizlere çok daha değişik dekor ve görsellik katabilir. Bu kadar tarihi evi bir arada görmeniz, Safranbolu haricinde zor olabilir.

Odunpazarı evleri fotoğrafları Eskişehir İç Anadolu bölgesi - Central Anatolia region historical Odunpazari houses photos

Odunpazarı evleri fotoğrafları Eskişehir İç Anadolu bölgesi – Central Anatolia region historical Odunpazari houses photos

Güzelyurt fotoğrafları çekerken hem mimari olarak, hem de tarihsel olarak farklı boyutlara geçebilirsiniz. Aksaray’da bulunan Güzelyurt, etrafındaki antik ve tarihi yapılarıyla zaten bir kaynak gibidir. Gerek Sivrihisar ve Kızıl Kilise çevresi, gerekse Ihlara vadisi bu anlamda biçilmiş kaftandır. Eğer tarihe de ilginiz varsa kesinlikle gitmelisiniz.

İç Anadolu bölgesi gezilecek yerler Aksaray Güzelyurt fotoğrafları - Guzelyurt streets, Aksaray photos Central Anatolia Region

İç Anadolu bölgesi gezilecek yerler Aksaray Güzelyurt fotoğrafları – Guzelyurt streets, Aksaray photos Central Anatolia Region

Ayrıca İç Anadolu bölgesi şehirlerinden Aksaray’da bulunan Güzelyurt’taki Kiliseler vadisinde ufak bir gezintiye çıkarsanız sizi daha da etkileyeceğine eminiz.

Çorum ili Karadeniz bölgesinde olsa da Boğazkale fiziki olarak İç Anadolu bölgesinde bulunmaktadır. Bu yüzden Alacahöyük ile Yazılıkaya ve Hattuşa da İç Anadolu bölgesi içerisinde geçmektedir. Eğer kültürü ile binlerce yıldır Anadolu’ya yön veren Hitit medeniyetinin fotoğraflarını görmek isterseniz Yazılıkaya fotoğrafları ile Hattuşa antik kenti fotoğrafları galerilerine bakmalısınız.

Kapadokya, Göreme ve Ürgüp fotoğrafları İç Anadolu bölgesi fotoğraf çekimi kapsamında ve tarihi yer fotoğrafları olarak, zaten sizler daha denklanşöre basmadan sizlerde hayranlık uyandıracaktır. Özellikle bu bölgedeki peri bacaları denilen oluşumlar sizlere tarifi zor kareler bırakabilir. Kapadokya bölgesinde balon yolculuğu da yapıldığından buradaki fotoğraf çekimi deneyimleri de tarifsiz olacaktır. Balonlara binebilmek için önceden rezervasyon yapmanız gerekmekte ve sabah çok erken saatlerde kalkıp aktivitenin yapıldığı yere gitmelisiniz. Unutmadan, tabi ki hava şartları elverdiği sürece.

İç Anadolu Bölgesi Fotoğrafları Tarihi Yerler ve Antik Şehirler

İç Anadolu bölgesi tarihi ve antik kent anlamında diğer bölgelerimizden az zengin değildir. Çorum ilimizde bulunan Hitit yerleşkelerinden, Alacahöyük ve Hattuşa’dan, Ihlara vadisindeki mağara kiliselerine kadar çeşitlilik göstermektedir.

Aynı zamanda rahmetli Türk tarihi profesörü Halil İnalcık’ın çeşitli kitaplarında bahsettiği gibi Anadolu Selçuklu ve Osmanlı zamanından kalma bir çok yapı, köprü, İç Anadolu bölgesi içinde çeşitli şehirlerde sizi beklemektedir.

Ankara’da Hacı Bayram Veli camisi yanın bulunan Augustus tapınağı da fotoğraflanmaya değecek yapılardandır.

Adana – Ankara yolu üzerinde bulunan düz Aksaray ovaları ve Hasandağı, fotoğraflarda bir sonsuzluğu anlatırcasına sessizce beklemektedir.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz Kapadokya, Göreme, Ürgüp ve Zelve Açık Hava müzesinde geçireceğiniz birkaç gün, buranın psikolojisini anlamanıza ve çok daha özellikli fotoğraf çekmenize sebep olacaktır.

Göreme açık hava müzesi Ürgüp, Kapadokya fotoğrafları - Göreme openair museum, the daring of detail, Cappadocia photos

Göreme açık hava müzesi Ürgüp, Kapadokya fotoğrafları – Göreme openair museum, the daring of detail, Cappadocia photos

Konya şehrinin tarihi geçmişini yansıtan mekanları ve Konya’da bulunan müzeleri de fotoğraf çekmek için iyi mekanlardandır. Karaman ilimizde Hatuniye Medresesi, Hürrem Dayı Medresesi de fotoğraf anlamında göz dolduracak yerlerdendir.

Bunların yanında Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Etnografya Müzesi, Ankara Resim ve Heykel Müzesi ise başlı başına fotoğraf çekimi için enfes dekor özelliği sağlamaktadır.

İç Anadolu Bölgesi Fotoğrafları, Güzergah ve Rota Fotoğrafları

İç Anadolu Bölgesi sınırları dahilinde gezi yaparken çektiğimiz güzergah ve rota fotoğrafları da bulunmaktadır. Bu daha az özellikli İç Anadolu Bölgesi gezi ve güzergah fotoğrafları için buraya bakabilirsiniz.

Ayrıca İç Anadolu haricindeki diğer bölgelerde bulunan antik şehir ve tarihi yer fotoğrafları için sayfanın alt kısmına bakabilirsiniz.

İç Anadolu Bölgesi Fotoğrafları Haricinde Diğer Bölge Fotoğrafları

Aşağıdaki bölümde diğer bölge fotoğrafları ile ilgili sayfalarımız bulunmaktadır. Orta Anadolu içerisinde fotoğraf çekilecek yerler haricinde bölgeden bölgeye yayla fotoğraflarından, antik kent ve tarihi şehirlere kadar olan geniş bir yelpazeye sahip olan bu bölgelerimizde görülmeye değer birçok yer vardır.

 
 
 
 
 

İç Anadolu Bölgesi Fotoğrafları Çekilecek Yerlerde Hava Durumu

https://www.mgm.gov.tr/FTPDATA/analiz/haftalik/haftalik.htm