Doğu Anadolu Bölgesi Antik Şehir ve Tarihi Yerler Fotoğrafları

Doğu Anadolu Bölgesi gezilecek yer, antik kent, tarihi şehir ve önemli kalelerin fotoğrafları olarak derlenen bu sayfa, fotoğraf severlerin fotoğraf çekecek tarihi yerleri önceden görmeleri için hazırlanmıştır. Doğu Anadolu bölgesi fotoğrafları, aynı zamanda bir Doğu Anadolu gezisi veya turu yapmak isteyenler için bölgede görülecek yerlerin fotoğraflarını görmeleri için de kullanılabilir. Diğer bölgelere nazaran en fazla kalenin olduğu Doğu Anadolu’da, tarih içerisinde var olmuş olan birçok köklü medeniyetin (özellikle Urartular) günümüze kadar gelmiş olan antik yerleşimleri ve tarihi yerleri de bulunmaktadır. Günümüze kadar başta Urartu olmak üzere özellikle Anadolu Selçuklu Devleti’nin izlerinin görüldüğü bölgede fotoğraf çekmek zor olduğu kadar keyiflidir de.

Doğu Anadolu bölgesi fotoğrafları başlığı altında on dört kentin gezilecek yerleri, tarihi şehirleri, antik kentleri ve ören yerlerini her şehrin altında olacak şekilde yollardan ekibi olarak paylaşmaya çalıştık. Eğer Doğu Anadolu’da fotoğraf çekmek için bir gezi planlıyorsanız ilk başta bilmeniz gereken şey, gideceğiniz yerin şehir merkezine uzaklığı olmalıdır, bundan dolayı kendi arabanızla çıkacağınız bir gezi en hesaplı ve kolay gezi olacaktır. Eğer otobüs, uçak ya da trenle bölgeye geldiyseniz araba kiralamanız gerekmektedir, bunu turun başında planlamanızı öneririz. Yanınıza fotoğraf çekmek için gerekli tüm donanımlarınızı, yedek batarya ve pillerinizi almanızı tavsiye ederiz, zira malzeme temini bazı kırsal alanlarda çok da kolay olmayabilir.

Bundan sonra ise havanın sıcaklığı ve yanınıza almanız gereken su gibi ihtiyaç maddeleri olmalıdır. Bildiğiniz üzere Doğu Anadolu bölgesinde tam bir kara iklimi hüküm sürmektedir. Günümüzde en az müzesi olan bölge, Doğu Anadolu bölgesi olduğu gibi, yine bu bölgede genelde antik yerleşimlerin veya tarihi yerlerin şehir merkezlerine ve birbirlerine mesafesi oldukça fazla olabilmektedir. Tüm bu detaylı bilgiler için Doğu Anadolu Bölgesi gezilecek tarihi yerler isimli sayfamıza göz atabilirsiniz. Ayrıca bölgede ziyaret etmiş olduğumuz yerler fırsat buldukça sayfaya eklenecektir.

Kemaliye Apçağa köyü klasik köy evi - Apçağa village classic village house

Kemaliye Apçağa köyü klasik köy evi – Apçağa village classic village house

Doğu Anadolu Bölgesi Müzeleri, Tarihi Yerleri Fotoğrafları

Doğu Anadolu Bölgesi Fotoğrafları: Şehir Şehir Fotoğraflar

Doğu Anadolu Bölgesi fotoğrafları, bölgede bulunan on dört şehir içinde gidilecek önemli yerlerin, tarihi yerleşimlerin, antik kentlerin ve müzelerin fotoğraflarını kapsamaktadır. Bölgenin batısındaki veya ortasındaki şehirlerin, bölgenin doğusundaki şehirlere nazaran daha fazla müzesi olduğu gibi aynı zamanda daha fazla tarihi esere de sahiptir. Ancak yine de hemen hemen tüm şehirlerden getirilen eserlerin tek bir buluşma noktası vardır ki o da Anadolu Medeniyetleri Müzesi’dir.

Farklı şehirlerde katman katman bulunan farklı kültür dönemleri fotoğraflarda kullanacağınız kompozisyonlara zenginlik katacaktır. Bunun için şehir merkezlerindeki müze, tarihi eser ve kalıntıları fotoğrafladıktan sonra şehir dışına çıkmanızı ve çok da bilinmeyen küçük yerleşim yerlerini ve kalıntıları keşfetmenizi öneririz. Elazığ’dan Arapgir’e giderken keşfettiğimiz Onar köyü buna bir örnek. Küçük köylerde, ilçelerde ya da artık herhangi bir yerleşimin yakınında olmayan geçmişin görkemli mirasının izlerini keşfedip fotoğraflarla belgelemek bir gezgini en çok mutlu eden şeylerden olsa gerek.

Kemaliye Karanlık Kanyon veya Kemaliyeliler Taşyolu - Kemaliye Dark Canyon or Kemaliyeliler Taşyolu

Kemaliye Karanlık Kanyon veya Kemaliyeliler Taşyolu – Kemaliye Dark Canyon or Kemaliyeliler Taşyolu

Malatya Ve Önemli Yerlerin Fotoğrafları

Malatya özellikle Arslantepe höyüğü ile adını duyurmuşsa da Malatya Arkeoloji Müzesi de denilen Malatya Müzesi bölgenin önemli müzelerindendir. Ayrıca Anadolu Selçuklu Devleti mimarisi olan Eski Malatya Cami veya Battalgazi Ulu Cami de mimari fotoğrafçılık açısından güzel kompozisyonlar vermektedir. Arapgir’deki tarihi evler ve Onar köyü de özel yerleşimler olarak detay fotoğrafları çekebileceğiniz yerlerdir.

Malatya Müzesi fotoğrafları
Arslantepe Höyüğü fotoğrafları
Battalgazi Ulu cami veya Eski Malatya Ulu Cami fotoğrafları
Onar Köyü Tarihi Cemevi ve Kaya Mezarları fotoğrafları

Erzincan Tarihi Yerler ve Fotoğrafları

Doğu Anadolu bölgesi fotoğrafları çekmek için doğruyu söylemek gerekirse Erzincan’ın Kemaliye ilçesi, şehrin kendisinden çok daha fazla bir üne sahiptir. Merkezinde bir müze olmayan Erzincan şehri, aslında çok daha önemli bir yere, tarihi bir yere sahiptir: Kemaliye. Eğer doğa harikası tarihi bir yerin fotoğraflarını görmek veya fotoğraflarını çekmek istiyorsanız Erzincan Kemaliye ve Apçağa Köyü tam istediğiniz bir yer. Türkiye’nin en özel kanyonlarından olan Karanlık Kanyon’un da burada olduğunu ve çok iyi fotoğraflar verdiğini belirtelim.

Erzincan Kemaliye ve Apçağa fotoğrafları

Harput Fotoğrafları

Elazığ tarihi kentinin aslında ilk kurulduğu yer olan Harput, restore edilen kalesi ile sizleri Urartu dönemine götürecektir. Elazığ’a yukarıdan bakan manzarası ile tarihi Harput Kalesi fotoğrafları, bu tarz fotoğrafları sevenler için görmesini düşündüğümüz bir tarihi kale. Harput kalesi yanında ayrıca bilinen efsanevi eğri minareye sahip olan Ulu cami de bulunmaktadır.

Harput Kalesi fotoğrafları

Tunceli Fotoğrafları

Tunceli fotoğrafları denildiğinde özellikle akla gelen ilk yer Munzur Gözeleri fotoğraflarıdır. Tunceli doğal güzellikleri fotoğraflarının yanı sıra sahip olduğu Pertek Kalesi ve Ergen Kilisesi fotoğrafları da gerek mimari gerekse tarihi yer fotoğrafları konusunda fotoğrafçıları etkileyecektir.

Bingöl Fotoğrafları

Doğu Anadolu bölgesi fotoğrafları çekmek istiyorsanız Bingöl sizlere pek cevap veremeyebilir. Bingöl kentimizde hiç müze olmadığı için müze eseri fotoğrafları çekmek haricinde özellikle doğal güzelliklerini ve tarihi yerlerini fotoğraflayabilirsiniz. Sülbüs dağı ve manzarası bunun için sizlere oldukça cömert davranacaktır. Ayrıca Zağ Mağaraları ile Solhan ilçesinde bulunan Yüzen Adalar fotoğrafları sizleri hayrete düşürecektir. Eğer Bingöl’de mimari fotoğraf çekmeye niyetliyseniz Kral Kızı Kalesi’ne uğramalısınız.

Erzurum ve Doğu Anadolu Fotoğrafları

Erzurum, Doğu Anadolu fotoğrafları konusunda sizlere oldukça cömert davranacaktır. Gerek tarihi yapıları, gerek mimarisi ve tarihi dini yapıları tamamen enfestir. Eğer Erzurum’a fotoğraf çekmek için gidecekseniz burada kesinlikle iki günden fazla kalmanız gerekecektir, bunu şimdiden söyleyelim. Özellikle Anadolu Selçuklu eserleri ve mimarisi ile Osmanlı dönemi eserleri fotoğrafları belki de en iyi burada dekor oluşturacaktır. Çifte Minareli Medrese, Yakutiye Medresesi, Erzurum Kalesi ve tarihi Erzurum evleri bu eserlerden ve yapılardan sadece birkaç tanesidir. Ayrıca tortum Şelalesi’nin de burada olduğunu söyleyelim.

Kars Fotoğrafları

Kars fotoğrafları denildiğinde akla ilk gelen tarihi yer Ani Harabeleri’dir. Oysa Kars da Erzurum gibi konu Doğu Anadolu fotoğrafları olduğunda özel kentlerimizden biridir. Özellikle tarihi mimari dokusu farklı olan Kars kentinde fotoğraf çekmek için yine birkaç gününüzü burada geçirmeniz gerekecektir. Kars’ta fotoğraf çekilecek yerler; Kars Kalesi, Ani Harabeleri, Havariler Kilisesi (Kümbet Cami), Katerina Köşkü, Horomos Manastırı ve Kars Taş Köprü’dür.

Muş Fotoğrafları

Doğu Anadolu bölgesi fotoğrafları konusunda Muş kenti biraz yetersiz kalıyor demiş olsak çok da abartmamış oluruz. Ancak Muş kentinde fotoğraf çekilecek yerler tarihi olarak Malazgirt Kalesi, Muş Kalesi ve Kutsal Havariler Manastırı’dır.

Bitlis ve Ahlat Fotoğrafları

Bitlis denilince akla Ahlat, Ahlat denilince de akla Ahlat Selçuklu Mezarlığı gelmektedir. Ahlat tarihi mezarlığındaki mezar taşları üzerinde bulunan bezemelerin dünyada başka bir örneği yoktur ve bu mezar taşları yerel bir taştan yapılmıştır. Doğu Anadolu fotoğrafları denilince Ahlat Selçuklu Mezarlığı haricinde Ihlasiye Medresesi, Kef Kalesi, Erzen Hatun Türbesi’nde de fotoğraf çekilmekte ve fotoğrafta iyi dekor oluşturmaktadır.

Ağrı Fotoğrafları

Ağrı fotoğrafları denilince akla ilk Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı fotoğrafları gelmekte ve onu da İshak Paşa Sarayı fotoğrafları takip etmektedir. Ayrıca fırsat bulursanız Ağrı Dağı Milli Parkı fotoğrafları da çekmeyi ihmal etmemelisiniz.

Ardahan Fotoğrafları: En Yeşil Doğu Anadolu Fotoğrafları 

Ardahan, Doğu Anadolu bölgesinin en kuzeyde bulunan kentidir ve Artvin ile komşudur. Bu yüzden Doğu Anadolu bölgesi içinde çekeceğiniz fotoğraflarda en yeşil tonlar Ardahan fotoğraflarında yakalanabilir. Ayrıca Şeytan Kalesi ve Ardahan Kalesi de fotoğraflanacak tarihi yerlerdir.

Van Fotoğrafları

Özellikle Urartu eserlerini ve Urartu yapılarını fotoğraflamak veya buraların fotoğraflarını çekmek için gezmek istiyorsanız Van şehri bu konuda gayet dolu ve cömerttir. Urartu Van Müzesi, özellikle Urartu eserlerinin bol bulunacağı fotoğrafları çekmenize yardımcı olacaktır. Urartu başkenti Arzaşkun antik kenti ve Tuşpa da gerek mimari gerek tarihi fotoğraflar çekmek için gidilmesi gereken yerlerdir. Ayrıca Van Kalesi, Ayanis Kalesi ve Hoşap Kalesi fotoğrafları da fotoğraf çekmek için sizleri beklemektedir. Bunun yanında Van doğal güzellikleri fotoğraf anlamında gayet tatminkârdır. Van Müzesi fotoğrafları denilince ayrıca Hakkâri stelleri sizleri burada da karşılayacaktır.

Doğu Anadolu Fotoğrafları Konusunda Iğdır Fotoğrafları

Iğdır denildiğine akla ilk gelen yer Ermeniler Tarafından Katledilen Türk Şehitleri Anıtı’dır. Ayrıca Karakale Harabeleri, Ahura Harabeleri de tarihi yerler olmak üzere güzel fotoğraf veren yerlere sahiptir. Tuzluca Tuz Mağaraları fotoğrafları ve Meteor Çukuru fotoğrafları da Iğdır’ın doğal güzellikleri anlamında listenize ekleyeceğiniz başlıklardır.

Hakkâri ve Doğu Anadolu Bölgesi Fotoğrafları

Hakkâri, bölgenin en güneydoğusunda bulunmakla birlikte Türkiye’nin de güneydoğusundadır. Stratejik bir noktada olan Hakkâri şehri fotoğraflanacak birçok tarihi güzelliği barındırmaktadır. Gevaruk ve Tirşin yaylaları kaya resimleri fotoğraflanacak yerlerin başında gelmektedir. Bunun yanında Hakkâri stelleri fotoğrafları da sizleri hayrete düşürecektir. Hakkâri fotoğrafları denildiğinde ayrıca tarihi mezarlık fotoğrafları akla gelmektedir. Kentin değişik yerlerinde dört adet tarihi mezarlık fotoğrafçılarını beklemektedir.

Doğu Anadolu Bölgesi Fotoğrafları Hakkında Ayrıca İlgili Linkler:

Ege Bölgesi fotoğrafları
Marmara Bölgesi fotoğrafları
Karadeniz Bölgesi fotoğrafları
Güneydoğu Anadolu Bölgesi fotoğrafları
Akdeniz Bölgesi fotoğrafları
İç Anadolu Bölgesi fotoğrafları
Doğu Anadolu bölgesi hava durumu

Verified by MonsterInsights