Karadeniz Bölgesi Gezilecek Yerler, Müzeler ve Antik Kentler

Karadeniz Bölgesi Tarihi Yerler ve Gezilecek Yerler

Karadeniz bölgesi, Türkiye’nin yeşili en bol olan bölgesi olmakla birlikte son yıllarda yapılan yayla festivalleri ile gündeme gelmektedir. Ancak gün geçtikçe bu yaylaları yine aynı hızla talan ettiğimiz de bir gerçektir. Karadeniz bölgesi içinde görülmesi gereken, gidilecek tarihi ve antik şehirler, ören yerleri, tarihi yapılar, yaylalar ve önemli yerler ile ilgili gezi makalelerimiz için sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Pokut yaylası fotoğrafları - Pokut plateau photos

Karadeniz bölgesi Pokut yaylası fotoğrafları – Pokut plateau photos

Karadeniz Bölgesi Gezilecek Yerler Müzeler, Tarihi ve Antik Şehirler

Karadeniz bölgesi güzergahı için öncelikle bu sayfaya bakabilirsiniz.

Tarihi Sinop Cezaevi

Karadeniz bölgesinde görülmesi gereken müzelerin başında tarihi Sinop Cezaevi gelmektedir.

2013 yılında, anıtsal bir yapı olan Trabzon Ayasofya Müzesi, camiye dönüştürülüp tüm mozaikler ve freskolar kaplanmıştır. Bundan dolayı azalan turist sayısı için çevredeki esnaf konuya bir çözüm getirilmesini istemiştir.

Tarihi Sinop cezaevi içi - intersection of outside and inside, Sinop Historical Prison photos

Tarihi Sinop cezaevi içi – intersection of outside and inside, Sinop Historical Prison photos

Alacahöyük Müzesi

Ayrıca Çorum iline bağlı Alaca’da bulunan Alacahöyük Müzesi ziyaret edilmesi gereken müzelerdendir.

Alacahöyük fotoğrafları Çorum Eski Tunç çağı kral mezarları rekonstrüksiyonları - Early Bronze age Alacahöyük king graves, Turkey

Alacahöyük fotoğrafları Çorum Eski Tunç çağı kral mezarları rekonstrüksiyonları – Early Bronze age Alacahöyük king graves, Turkey

Boğazköy Müzesi

Alacahöyük’e yakın olan Boğazkale’de bulunan Boğazköy Müzesi de Hitit Müzesi diye geçmekte ve önemli bir yere sahiptir.

Boğazköy müzesi orjinal Boğazköy sfenksi - Original Bogazkoy sphinx, Corum

Boğazköy müzesi orjinal Boğazköy sfenksi – Original Bogazkoy sphinx, Corum

Hattuşa

Çorum kentimiz, Anadolu tarihi açısından çok önemli yerlere ev sahipliği yapmaktadır. Her ne kadar bu yerler fiziki olarak İç Anadolu bölgesinde yer alsa da Hattuşa antik kenti bu yerlerin başında gelmektedir.

Hattuşa fotoğrafları Boğazköy Yerkapı ve Poternli tünel girişi, Çorum - Hittite Poterne tunnel entrance and Yerkapı photos, Hattusa Çorum Turkey

Hattuşa fotoğrafları Boğazköy Yerkapı ve Poternli tünel girişi, Çorum – Hittite Poterne tunnel entrance and Yerkapı photos, Hattusa Çorum Turkey

Yazılıkaya Kaya Tapınağı

Hattuşa’nın hemen yanında yer alan Yazılıkaya kaya tapınağı içerisindeki Hitit kabartmaları da bölgede görülmeye değer yapılardandır. Ayrıca Alaca ilçesindeki Alacahöyük gerek Hitit, gerekse Hatti devleti ve Anadolu tarihine ışık tutmaktadır.

Çorum Yazılıkaya fotoğrafları B (doğu) odası genel görünüm - Yazilikaya B (east) room general view Cental Anatolia Turkey

Çorum Yazılıkaya fotoğrafları B (doğu) odası genel görünüm – Yazilikaya B (east) room general view Cental Anatolia Turkey

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı, Trabzon’da bulunan Sümela Manastırı 3 yıldır restorasyon çalışmalarından dolayı kapalıydı. Ancak kısa bir zamanda Sümela Manastırı’nın sadece belirli bir bölümü ziyarete açılacak diye bilgi verilmesine rağmen 2019 yılında ise tüm bölümleri açılmıştır.

Sümela manastırı genel görünümü, Sümela manastırı fotoğrafları - like a maquette, Sumela monastery photos

Sümela manastırı genel görünümü, Sümela manastırı fotoğrafları – like a maquette, Sumela monastery photos

Amasya Şehzadeler Şehri

Amasya, şehzadeler kenti. Bildiğiniz üzere Osmanlı İmparatorluğu zamanında önemli bir yere sahipti. Şimdi bu tarihi kent, Kral Kaya Mezarları, Kalesi ve eski Türk mimarisine dayalı evleriyle hala görülmeye değer.

Yeşilırmak kenarında tarihi Amasya evleri ve kral mezarları - Historical Amasya houses and king tombs along Yesilirmak river

Yeşilırmak kenarında tarihi Amasya evleri ve kral mezarları – Historical Amasya houses and king tombs along Yesilirmak river

Safranbolu Evleri

Safranbolu, Karadeniz bölgesi içinde çok ayrı bir öneme sahip. Yurtdışından dahi hatırı sayılır bir şekilde turist çeken beldeye kesinlikle gidip, tarihi konaklarını görmek gerekir.

Safranbolu mimarisi, kendine has muhteşem bir mimari dil, Safranbolu fotoğrafları - a spectacular and unique architectural language, Safranbolu photos

Safranbolu mimarisi, kendine has muhteşem bir mimari dil, Safranbolu fotoğrafları – a spectacular and unique architectural language, Safranbolu photos

Uzungöl

Uzungöl; Uzungöl Tabiat Parkı içinde olan Uzungöl ne yazık ki son yıllarda değeri düşen; yemyeşil bir mekan iken bu halinden biz insanoğlunun eliyle çıkartılan bir belde. Gidilmeye değer mi, düşünmek gerekir.

Uzungölü çevreleyen dağlar, Uzungöl fotoğrafları - the moment river meets the mountain, Uzungöl photos

Uzungölü çevreleyen dağlar, Uzungöl fotoğrafları – the moment river meets the mountain, Uzungöl photos

Ayder Yaylası

Ayder yaylası Karadeniz bölgesinin gözbebeği olmasına rağmen çok yakında kentsel dönüşüm geçireceği için yakında bozulacak. Bozulmadan gidin.

Ayder yaylası yolu ahşap evler Rize Çamlıhemşin, Ayder Yaylası fotoğrafları - timber houses embraced by green, Ayder Plateau photos

Ayder yaylası yolu ahşap evler Rize Çamlıhemşin, Ayder Yaylası fotoğrafları – timber houses embraced by green, Ayder Plateau photos

Pokut Yaylası

Karadeniz bölgesinde çıkılması en zor yayla olan Pokut Yaylası kesinlikle henüz ulaşımın en zor olduğu yaylaların başında gelmektedir. Ayder yaylasına da yakın olan Pokut yaylası Karadeniz bölgesinde görülmesi gereken ilk sıradaki yayladır.

Pokut yaylası fotoğrafları - Pokut plateau photos

Pokut yaylası fotoğrafları – Pokut plateau photos

Zigana Geçidi

Bir zamanlar tüm şoförlerin korkulu rüyası olan Zigana Geçidi sessiz bir bekleyişle ziyaretçilerini beklemekte.

Zigana geçidinde bulutların arasında yol almak, Zigana geçidi fotoğrafları - travelling through the clouds, Zigana passage photos

Zigana geçidinde bulutların arasında yol almak, Zigana geçidi fotoğrafları – travelling through the clouds, Zigana passage photos

Karaca Mağarası

Gümüşhane sınırları içinde olan Karaca Mağarası ülkemizin sayılı mağaralarındandır. Özellikle bir tepenin zirvesinde olması sebebiyle mağaraya çıkış yolu da görkemlidir.

Karaca mağarası, Karaca mağarası fotoğrafları - Karaca cave photos

Karaca mağarası, Karaca mağarası fotoğrafları – Karaca cave photos

Giresun’da bulunan Kayacık Köyü içindeki harabe olan kilisesiyle, her ne kadar merkezi yollardan uzak olsa da manzara olarak gidilecek yerlerden biridir. Köyün misafirperverliği sizi şaşırtabilir.

Safranbolu klasik Türk mimarisi evleri, Safranbolu fotoğrafları - Historic safranbolu houses

Safranbolu klasik Türk mimarisi evleri, Safranbolu fotoğrafları – Historic safranbolu houses

Bandırma Vapuru Müzesi, Samsun Kent Müzesi, Samsun Gazi Müzesi, Sinop Arkeoloji Müzesi ayrıca bölgede gezilecek müzeler ve yerlerdendir.

Karadeniz Bölgesinde Yapılan Kazılar

Karadeniz bölgesindeki bu çeşitli antik ve tarihi medeniyet ve uygarlık izleri, diğer bölgelerimizdeki kadar olmasa da son yıllarda yeni keşfedilmeye başlanmıştır. 2016 yılında Ordu’da bulunan Kurul Kalesi’nde kazılara başlanmış ve Ana Tanrıça Kibele heykeli bulunmuştur. 2017 yılında yapılan kazılarda da yine Kurul Kalesi’nde çeşitli antik silahlar ve silah araç ve gereçleri bulunmuştur.

Yine Düzce’de bulunan ve Karadeniz’in Efes’i olarak nitelendirilen Prusias ad Hypium’da 2018 yılında kazılar başlamıştır. Tüm bunlar Karadeniz bölgesi antik ve tarihi şehirleri keşfetme ve orrtaya çıkartma anlamında önemli gelişmelerdir.

Karadeniz Bölgesi Medeniyetleri

Karadeniz bölgesi ismini, boylu boyunca sahili olduğu Karadeniz’den almıştır. Antik çağlarda ilk olarak Hellenler (M.Ö.1050 – M.Ö.30), buraya Pontus demiştir. Hellen Uygarlığının ataları Ege bölgesi sayfamızda bahsetmiş olduğumuz Mikenler (Akalar)’dir.

Karadeniz bölgesi, Herodot’un ünlü eseri Historia’da ilk olarak ‘Pontus’ olarak geçmektedir. Ayrıca ünlü coğrafyacı Strabon’da Karadeniz bölgesinden bahsetmektedir.

Hititler zamanında, Boğazköy tabletlerindeki bilgilere göre, M.Ö.1750 – M.Ö.1500 yılları arasında orta Karadeniz bölgesinde Kaşkarlar yaşamıştır. Keten dokumacılığı ve domuz besleyen ve yağmacı bir kabile olan Kaşkarlar hakkındaki bilgiler sadece Hitit tabletlerinde mevcuttur.

Doğu Karadeniz’de Kayıp Bir Topluluk

Yine Herodot’a göre M.Ö. 8. ve 7. yy’larda Karadeniz bölgesinin özellikle doğusu Kimmerler denilen atlı göçebe bir halk tarafından işgal edilmiştir. Hani Kimmeryalı Conan var ya, onun halkı:) (Şaka değil). Kimmerler aynı zamanda güneyinde bulunan Asurlulara ve doğusunda bulunan Urartulara defalarca saldırmıştır.

Bununla birlikte Roma imparatorluğu, Bizans imparatorluğu ve sonunda Osmanlı imparatorluğu Karadeniz bölgesine hakim olmuştur.

Karadeniz Bölgesi ve Hellen Koloni Kentleri

M.Ö.7. yy’dan itibaren Hellenler bölgede koloniler kurmaya başlamıştır. Özellikle Sinop, Samsun, Ordu, Giresun ve Trabzon gibi kentleri kıyılarda kurmuşlardır. Bu kolonileri kuranların başında Mikenler’in batı Anadolu’da kurduğu, İyonya veya İyonyalılar da denilen Milet antik kenti, Efes antik kenti olmak üzere çevredeki diğer kentlerdir.

Tüm bunlara ek olarak ayrıca bir de mitos veya efsane bulunmaktadır Karadeniz ile ilgili. Bu efsaneye göre Zeus, insanlara ateş yakmayı öğrettiği için Prometheus’u Kafkas dağlarına zincirlemiştir.

Karadeniz Bölgesi ve Beylikler Dönemi

Bilindiği gibi Anadolu topraklarında iki beylik dönemi vardır ve bunlara I. Beylik dönemi ve II. Beylik dönemi denmektedir. I. Beylik döneminde Bizans imparatorluğunun küçük bir bölümü ile Canikoğulları, Anadolu Selçuklularının kuzeyde küçük bir bölümü, Danişmentlilerin kuzeyde yine küçük bir bölümü ve Doğu Karadeniz bölümünde ise Trabzon Rum imparatorluğu Karadeniz bölgesinde bulunmaktaydı.

1. Beylik Dönemi

Burada Canikoğulları (Canik Beyliği) farklı bir öneme sahiptir. Çünkü bu beylik Taceddinoğulları (Tacettinoğulları), Bafra Beyleri, Kubatoğulları, Taşanoğulları, Kultuşahlar ve Hacıemiroğulları isimli beyliklerine verilen ortak isimdir.

2. Beylik Dönemi

Beylikler döneminde ise Osmanlı Beyliği, Candaroğulları, Uygur kökenli Alaeddin Eretna tarafından kurulan Eretna Devleti, Canik beyliği ve Trabzon Rum İmparatorluğu’dur.

Ayrıca İlgili Linkler:

Karadeniz bölgesi antik ve tarihi şehirleri, ören yerleri fotoğrafları
Karadeniz Bölgesi güzergahı veya rotası
Karadeniz tarihi