Akdeniz Bölgesi Tarihi Yerler ve Antik Şehirler Fotoğrafları

Akdeniz bölgesi fotoğrafları olarak tasarladığımız bu sayfada, Akdeniz bölgesindeki müze, tarihi şehir, antik kent fotoğrafları ile tarihi yerler ve ören yerleri ile görülmesi gereken gezilecek yerlerin kendi çektiğimiz fotoğraflarını derledik. Akdeniz Bölgesi ismi Coğrafi olarak verilen bir isimdir. 1941 yılında Ankara Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nde yapılan I. Coğrafya Kurultayı’nda bölgeye bu isim verilmiştir. Akdeniz Bölgesi özellikle en çok turistin gelmiş olduğu bölgemiz olmakla birlikte bölgede Anadolu tarihi boyunca birçok medeniyet ve uygarlık kurulmuş veya bölge, bu uygarlıkların hâkimiyeti altında girmiştir.

İnternette genelde Akdeniz bölgesi görülmesi gerekli 100 yer, gezilmesi gerekli 10 yer gibi konularla açılan web siteleri her daim bulunmaktadır. Ancak bu web siteleri yazarlarının çoğu fotoğrafları dışarıdan aldığı (veya kopyaladığı) gibi, bu yerlere genelde gitmemişlerdir. Ancak biz yollardan ekibi olarak çeşitli güzergahlarla gittiğimiz bu yerlerde bilgiyi organik olarak öğrenerek sizlerle paylaşmayı düşündük.

Antalya gezilecek yerler Perge antik kenti sütunlu ana cadde - Perge ancient city, columned main street

Antalya gezilecek yerler Perge antik kenti sütunlu ana cadde – Perge ancient city, columned main street

Akdeniz Bölgesi Fotoğraflar

Akdeniz Bölgesi Fotoğrafları ve Fotoğraf Çekilecek Önemli Yerler

Akdeniz bölgesi fotoğraf çekilecek yerler aşağıda listelenmiştir. Çoğunluğu antik kent olmuş olsa da buralarda fotoğraf çekmek fotoğraf severlere ayrıca deneyim de sunacaktır.

Burdur gezilecek yerler Salda gölü kumsalı - Turkey Burdur Salda Lake beach

Burdur gezilecek yerler Salda gölü kumsalı – Turkey Burdur Salda Lake beach

Sagalassos Fotoğrafları

Antik çeşmesi Antoninler çeşmesi ile de ün yapmış olan Sagalassos antik kenti fotoğrafları için Sagalassos fotoğrafları ile ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Letoon Fotoğrafları

Öncelikle UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren ve Likya Birliği içinde önemli bir konuma sahip olan iki kent bu bölgededir. Leton ve Xanthos antik kentleri. Letoon antik kenti fotoğrafları içinde, Tanrıça Leto için yapılmış tapınak dâhil Letoon antik kenti mimarisi ve antik Roma tiyatrosu görselleri bulunmaktadır. Buradan çıkartılan eserlerin fotoğraflarını Antalya müzesi fotoğrafları arasında görebilirsiniz.

Xanthos Fotoğrafları

Letoon kentine yakın olan ve adına ağıtlar yakılan bir antik kent olan Xanthos da fotoğraf bir çok savaş görmüş kutsal alan ve antik kentlerimizdendir. Buradan çıkartılan tarihi eserlerin fotoğraflarını Antalya Müzesi fotoğrafları arasında görebilirsiniz.

Salda Fotoğrafları

Son yıllarda keşfedilen ve keşfedildiği andan itibaren hızlı bir şekilde kirlenen ve özellikle düğün fotoğrafı veya gelin damat fotoğrafı çekmek için gelenlerin kullandığı Salda Gölü’nün fotoğrafları için ilgili sayfaya gidebilirsiniz.

İnsuyu Fotoğrafları

Akdeniz ile ülkemizde önemli bir yere sahip olan mağaramızın fotoğrafları için İnsuyu mağarası fotoğrafları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Antalya Müzesi Fotoğrafları

Antalya Arkeoloji Müzesi de denilen Antalya Müzesi, sergilemiş olduğu eserler ile isminden bahsettirmektedir. Tanrı ve Tanrıçalar salonu eserleri, lahitleri nefes kesecek güzelliktedir. Özellikle yurdumuza geri getirilen Herakles heykeli de buradadır. Antalya Müzesi fotoğrafları sayfası için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Perge Fotoğrafları

Antalya’nın şehir merkezine çok yakın bir mesafede olan Perge antik kenti Helenistik kuleleri ve Batı Caddesi ile görülmeye değer yerlerden biridir. Dünyanın ilk borsalarından biri de buradadır. Perge antik fotoğrafları için ilgili sayfamıza bakabilirsiniz.

Akdeniz Bölgesi Fotoğrafları

Fotoğraf çekmek için gitmiş olduğumuz Akdeniz bölgesindeki tarihi, antik kentler, müzelerle ilgili fotoğraf sayfalarımız hazır oldukça burada paylaşılacaktır.

Antik şehir ve tarihi kent anlamında diğer bölgelerimiz gibi zengin bir envantere sahip olan Akdeniz bölgesi, fotoğraf çekmek açısından çok uygun olsa da bunu özellikle yaz mevsiminde yapmak sorunlara neden olabilmekte. Özellikle sıcak günlerde fotoğraf çekmek için çıktığınızda yanınıza kesinlikle su ve şapka almalısınız. Güneşte fazla kalmamanızı da salık veririz.

Bilirsiniz ki en güzel fotoğraflar aslında sabah ve akşamüzerleri güneşin gölgeler yarattığı zamanlarda çekilmektedir. Işık ve renk tonları bu saatlerde çok daha iyidir. Akdeniz bölgesinde yaz mevsiminde öğle saatlerinde havanın çok sıcak olacağını ve güneşin tepede olacağını iyi düşünmenizde fayda var.

Ayrıca İlgili Linkler:

Akdeniz bölgesi antik kentleri, tarihi şehirleri ve müzeleri
Karadeniz Bölgesi Fotoğrafları
Marmara Bölgesi Fotoğrafları
Ege Bölgesi Fotoğrafları
İç Anadolu Bölgesi Fotoğrafları
Doğu Anadolu Bölgesi Fotoğrafları
Güneydoğu Anadolu Bölgesi Fotoğrafları
Akdeniz bölgesi hava durumu