İnstagram Antik Kent Tarihi Şehir Fotoğrafları

İnstagram Antik Kent Tarihi Şehir Fotoğrafları

İnstagram antik kent tarihi şehir fotoğrafları önemi, Pinterest veya İnstagram gibi sosyal ortamda fotoğraf paylaşım platformları arttıkça, aslında fotoğrafın zaten var olan değeri, bu tür ortamlarda biraz daha artmaktadır.

Okuma oranının gittikçe düştüğü zamanımızda, yazılı olandan ziyade ‘bakınık’ olan çok daha değerli bir halde. Bu yüzden biz de yollardan ekibi olarak bir instagram sayfası kurmayı ve bu sayfada gittiğimiz yurtiçi ve yurtdışı antik ve tarihi şehirleri, yapıları sizler için bu sayfada paylaşmaya başladık. Peki o halde size sorulacak ilk soruyu soralım.

Fotoğraf Sanat Mıdır?

Aslında bu sorunun cevabı çoktan ikiye bölünmüş kitleleri peşinden sürüklemekte. O yüzden önce sanat ve sanatçı nedir sorusuna bir cevap verelim. En basit haliyle sanat, bir duygunun, tasarımın, güzelliğin anlatımında ve dışavurumunda kullanılan yöntemlerin tümüdür. Sanatçı ise, bunu üstün bir yaratıcılıkla yapan kişi veya bireydir. Aslında en dar anlamıyla anlatmış olduğumuz bu kavramlar zaman zaman gerçekten kısıtlı bir anlatıma işaret etmektedir. Neden derseniz? Çünkü zaman zaman çeşitli hayvanlar da bir resim yapabilir ve hatta birçok defa güzel ve yaratıcı resimler ortaya çıkabilmektedir. Bunun örnekleri youtube.com‘da çoktur.

Sanat Olan Nedir?

Gelelim fotoğraf sanat mıdır sorusunun cevabına. Aslında, İnstagram fotoğrafları yükleyen bir kişi sanatçı mıdır, sorusuna kadar gidebilir bu sorular, her neyse. Ara Güler bile fotoğraf sanat değildir deyivermiş. Hatta bir çok eleştirmen de fotoğrafın sanat olmadığı yönünde. Ancak durun bir dakika. Fotoğraf da en az bir heykel, bir resim kadar sanattır. Yukarıda anlatmış olduğumuz sanat ve sanatçının anlamlarına istinaden diyebiliriz ki, sanatın özünde bir zanaat olduğunu düşünen bir kesim olmakla birlikte aslında tesadüfen biraraya gelen etkilerin de sanatı oluşturduğunu savunan da bir kitle var. Toplumdan aldığı veya kendi içselliğinde edindiği birikimi, kaliteli bir şekilde bize, diğerlerine aktaran kişiye sanatçı ünvanı kazandırılır. Bu ünvanı kendisi elde etmez. Bu ünvanı eserlerini gören, eserlerini inceleyen bizler veririz. Ve tabi ki bu bir süreçtir, bir tarihi içermektedir.

Örneğin, nerdeyse tüm dünyanın tanıdığı Banksy ve yapıtları, herkes bir şekilde eserlerinde kendisini veya toplumun bir çoğunu görüyor değil mi? Örneğin; Sabastio Salgado bir belgesel fotoğrafçısıdır ama bir fotoğraf sanatçıcıdır da aynı zamanda.

Kısaca sanat, bu anlamda her daim göz önünde olana bir başka açıdan da yaklaşmak diyebiliriz.

Biz tekrar dönelim sayfamızın içeriğine.

İnstagram Antik Kent Tarihi Şehir Fotoğrafları ve Fotoğraf Sanatı

Günümüzde özellikle İnstagram başta olmak üzere Pinterest gibi bir çok site vardır. LittleMonsters, TheFancy, Pinspire, Flickr bunlardan bazılarıdır. Ancak biz özellikle en çok kullanıcı sayısı olan İnstagram’ı seçmiş bulunmaktayız. Mobil konusunda da kullanımı ve özellikleri çok basit olan İnstagram fotoğrafları, pek de zorluklarla karşılaşmadan kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. Fotoğraf sanatı ile uğraşan fotoğraf sanatçıları pek tabi ki çeşitli sebeplerle çeşitli sosyal platformlara eserlerini yüklemektedir. Veya o sanatçı veya sanat akımının hayranı, hayranlık duyduğu eserleri paylaşmakta özgürdür.

Tabi ki fotoğraf sanatının birçok kolu vardır. Gezi fotoğrafçılığı da bunlardan biridir. Bu sayfanın adı olan İnstagram antik kent tarihi şehir fotoğrafları da, yollardan ekibinin gittiği antik ve tarihi şehirleri, güzergah ve rotaları çektiği fotoğrafları İnstagram hesabının fotoğraflarıdır.

Halihazırda herhangi bir şekilde paralı takipçi satın almadığımız gibi, bizi takip eden kişileri veya kurumları takip edeceğiz diye bir sözümüz de bulunmamakta. Fotoğraf sanatı ile uğraşan insanları takip etmekteyiz sadece, bu kısa bilgiyi da İnstagram fotoğrafları sayfamızda duyurmuş olmaktan mutluluk duymaktayız.

İnstagram sayfamızda paylaştığımız antik şehirler, tarihi yerler; yollar, güzergahlar ve rotaları içeren fotoğraflarımızı beğenmeniz dileğiyle.

İnstagram fotoğrafları için masaüstü PC versiyon için instragram adresimize buradan gidebilirsiniz.

mobil versiyonda instagramda zaten yollardancom yazdığınızda bize ulaşabilirsiniz.

Ayrıca İlgili Linkler:

Yollardan Facebook sayfamız