Yurtdışından

Yurtdışından

Türkiye’deki tarihi yerleri, manasız havuz kenarlarına tercih eden çoğunluğumuzun, yurtdışındaki tarihi şehirlere, antik kentlere gideceğini pek de düşünmesek bile, gittiğimiz ve gezdiğimiz bazı yerlerin detaylı yazı ve albümlerini sitemizde yayınlıyoruz.

Yurtdışında gezmek Türkiye nüfusunun yüzde sekseni için hala bir hayalken, gidebilen azınlığın da çokça müzeleri, tarihi eserleri ve şehirlerin bilinmezlerini keşfetmektense alışveriş merkezlerinde gereksiz paralar harcayarak yurtiçinde bulabilecekleri şeyleri almakla vakit harcadıklarını, bir şehirde üç saat kalarak zamanlarını otobüs köşelerinde uyuyarak geçirdiklerini ya da lokal bir pubda içki içerek vakit öldürdüklerini gözlemliyoruz.

Bu durum en duyarlı akademisyen için bile böyle olabiliyor, en prestijli uluslararası sempozyumda bile sunumlar arasında gidilen ülkenin kültürünü anlamaya çalışmaktansa Türk lokantası arayanlara şahit olduk 🙂

Yurtdışındaki Tarihi Yerler

‘Babaa oralar öyle güzel ki..’ ya da ‘Ay, Gucci mağazası hemen şu köşede’ sohbetinden pek de öteye geçemeyen muhabbetlerde asla öğrenemezsiniz yurtdışındaki bir müzenin içeriğini veya tarihi bir alanın nasıl korunduğunu, ya da nasıl gidileceğini..

Mümkün mertebe vakit ayırmaktan, o kültürü her açıdan tanımaya çalışmaktan, yürümekten, insanlarla sohbet etmekten ve yerel yaşantıyı deneyimlemekten geçiyor herşey..

Edinburgh’da insanların neden 6’da publara doluşup bağıra çağıra sohbet ettiklerini, Kyoto’da gece vakti bir geyşayla sokak ortasında karşılaşırsanız ne yapmanız gerektiğini, New York’ta en güzel suşinin nerede bulunacağını, ya da Lizbon’da insanların neden bu kadar rahat ve tasasız olup da hüzün dolu olduklarını anlayamayabilirsiniz.

Yurtdışından fotoğraflar.

Anadolu’da gittiğimiz ve tüm heybetleriyle bizleri kendisine hayran bırakan antik kentleri bile henüz bitirememişken; Portekiz’deki, İtalya’daki, Japonya’daki ve bir çok başka yerdeki tarihi yerdeki gezi yazılarına ve fotoğraf albümlerine başlayamadık bile..

Ama buraya kadar olsa bile en azından Stonehenge Anıtının nasıl korunduğunu, Salisbury tarihi kentine insanların nasıl saygı gösterdiğini, Edinburgh‘un tüm o tarihi yapılarının nasıl hala ayakta durduğunu sizlere yukarıda anlatmaya çalıştık.

Çok yakında Lizbon, Venedik, Kyoto, New York şehirlerindeki gezilebilecek tarihi yerlerin gezi yazılarını sizlerle paylaşacağız.

Dileriz yurtdışına çıktığınızda size ilham veririz, bir iki bira içeyim, dur şu çantayı da alayım, yok şu gece kulübüne takılayım demeden önce dünyamızı güzelleştiren kültürleri keşfetme imkanınız olur.

Tabii ki alışveriş yapmayın ya da susuzluktan bitap düşün de demiyoruz 🙂 Her yerin kendine özgü alınacak eşyası ve tadına bakılacak lezzetlerini de unutmayın sakın !

error: fotoğrafları izinsiz kullanmak yasaktır!