GÜZERGAHLAR

Güzergahlar ve Rotalar

en büyük keyfimiz, planlı ya da plansız rota ve güzergahlar (routes) üzerinde bilmediğimiz yerleri keşfetmek, bildiğimiz yerleri tekrar belki de başka bir gözle görmek, yolun keyfini ve büyüsünü yaşamak.. sürekli ileri doğru bir devinim içerisinde olmak..

şimdiye kadar yaptığımız güzergahlar  ın yanısıra  planladığımız ve bir gün kesinlikle gideceğimiz güzergahlar da burada..

Türkiye’de görülmesi ve gezilmesi gereken o kadar çok yer var ki, oluşturulacak rota ile bunlardan bir çoğunu görebilmeniz mümkün. Aşağıdaki rota/güzergahlarda bunları mümkün olacak şekilde derledik. Bölge bölge ayırdığımız ve gittiğimiz rotaları sizinle paylaşalım istedik; Marmara bölgesi rotaları, İç Anadolu bölgesi rotaları, güneydoğu Anadolu rotaları gibi..

ve gereken tek şeyin aslında zaman olduğunu anladık.

Türkiye’de gidilecek güzergahlar, yurtdışında gidilecek güzergahlar

Bazen aracımızla, bazen yakın arkadaşlarımızla, bazen de kültür turlarıyla gittiğimiz rotalar veya güzergahlar vardır veya olacaktır.

Ülkemizde gerek kültürel gerekse mimari olarak yozlaşmaya başlayan sahil kentlerimizin daha bir revaçta olduğu son zamanlarda, bir çoğumuzun haberi olmadığı yerler var. Tarihi şehirler, antik kentler var.

   Günümüz Türkiye’sinde bir lahmacuna 40 derece güneşin altında bir servet verenler olduğu kadar, ülkemizdeki tarihi dokuya değinen ve genel kültür anlamında kendisini yetiştiren, yetiştirmeye çalışan insanlar da var.

Rota ve Güzergahlar (routes) o ‘bilgiye aç’ insanlar için.

  Hangi rota; Hangi bölge.?

Doğu Anadolu bölgesi için henüz bir rota belirleyemedik; zamansızlık veya denk gelemediğimiz için. Ancak onun haricinde gerek yurtdışı gerekse ülkemizde bir çok rotada, güzergahta yol aldık. Dileriz bizimle aynı fikirde olanlara bir ışık tutar.

Yukarıdaki rotalarda seyahat ederken, gittiğimiz o güzergahtaki antik ve tarihi yerlerde yaşayan insanların hayatlarını sorguladık ki bunu sizin de yaptığınıza eminiz. Bu sorgulama pek tabi ki ‘abii ya o zaman internetsiz nasıl yaşıyorlamış’ biçiminde değil. İnsani olarak yaşadığımız, sorguladığımız, amaçladığımız bir çok şey bize antik kültürlerden miras kalmış olmasına rağmen çoğumuz bunun ‘önemini’ bir sahil kenarında veya havuz başında biraz daha esmer ten için ‘yağlamaktayız’.

Bu rotalarda gezerken Anadolumuzdaki gittikçe azalan ormanların kokusunu içinize çektiğiniz gibi, büyük kentlerde yaşayan bir çoğumuzun kurban bayramı haricinde, ancak televizyonlarda veya internet başında göreceği kuzuların da keyfini çıkartacaksınız.

Yemyeşil yaylaların son yıllarda nasıl peşkeş çekildiğine şaşırıp, Gelibolu yarımadasının aslında nasıl da tarihi bir yer olduğunu göreceksiniz. Nemrut dağının aslında nasıl da yalnız kaldığını göreceksiniz.

Yazının bu son paragrafına kadar okuduğunuza göre siz bir gezgin ve bilgiye aç bir insansınız. Hep böyle olmanız dileğiyle..

Unutmadan; en iyi yol gezdiğin yoldur.

error: fotoğrafları izinsiz kullanmak yasaktır!